Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество. На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония.
Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония участва със собствен щанд в изложбения център.
На 9 септември, като единствен представител за Източна Европа в Европейската референтна мрежа за бял дроб, Маева изнесе доклад за възможностите, които предоставя трансграничното здравеопазване в областта на белодробните трансплантации и следтрансплантационното проследяване.
По време на доклада Маева разкрива реалната ситуация, свързана с респираторната медицина и трансплантациите в България. Проблемите продължават да са големи именно в тази област, а страната ни все още няма изградени контакти с водещи европейски клиники, изтъква Маева.
Маева запознава слушателите с проект в рамките на ЕС, свързан с регистриране на пациенти от момента на поставянето на диагноза. Този регистър би улеснил процеса при бъдеща наложителна трансплантация, уточнява кореспондентът.
34-тият конгрес на Европейското респираторно общество е предложил богата програма на участниците. Засегнати са всички акценти, отнасящи се до респираторната медицина, обърнато е внимание на най-малките пациенти и на теми като ИИ, епидемиология и околна среда, съобщава Маева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" журналистката Мила Василева от русенското издание "Бряг" сподели размисли за автоцензурата, за духа на свободното слово и за спецификата на общуването в един дунавски град. По думите ѝ "Бряг" е медия, която е възникнала сама и се финансира сама , без да разчита на външна подкрепа..
Призната за едно от най-значимите изследвания в областта на историческата социология, книгата "Дългият двайсети век" на Джовани Ариги е отличена с наградата за високи научни постижения на Американската социологическа асоциация в категорията "Политическа икономия на световните системи" (1995). Произведението се нарежда сред класическите..
Вече е факт Споразумението за океаните на ООН . То влезе в сила в края на септември след две десетилетия упорит труд на учени, природозащитници и активисти. Официалното му наименование е "Споразумение в рамките на Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право за опазването и устойчивото използване на морското биологично..
Две години от трагичните събития на 7 октомври в Израел – последният ден от еврейския празник Сукот. Разкази на очевидци и близки оживяват в деня, който тази година е отново на Сукот. От сутринта медиите в Държавата Израел посвещават предаванията си на събитията от 7 октомври, когато терористични групи на "Хамас" нападнаха израелски селища..
В София бе открит Център с лаборатория за изследване на аутизъм. Той се намира в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и има за основна цел да подпомага диагностицирането и приобщаването на децата с аутизъм към училищната среда. Сградата на центъра е двуетажна. На първия етаж се провеждат консултации, логопедични и психологични..
В Комплексен онкологичен център (КОЦ) Пловдив прилагат международните стандарти за намаляване усложненията от химиотерапията при лечение на рак. Доктор..
Завръщайки се от третия "Микрофест" в Габрово, провел се в последния уикенд на септември с естественото за тази година подзаглавие "Три за щастие" ,..
Вече е факт Споразумението за океаните на ООН . То влезе в сила в края на септември след две десетилетия упорит труд на учени, природозащитници и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg