От 10 до 21 септември Пловдив е домакин на 28-ото издание на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". След спектакъла "Без кръв" по Алесандро Барико, с който вчера беше открит фестивалът, тази вечер ще има още една премиера на домакините от Драматичния театър "Николай Масалитинов".
Пиесата е "Елизабет или Кралицата девственица" от Кристиан Симеон, а постановката - на режисьорката Маргарита Мачева, която е работила по превода на Наташа Колевска-Куртева.
"Това е една фикционална история за Елизабет I, известна като Кралицата девственица, която е една от най-великите, най-интересните исторически личности. Тя е известна с това, че е отдала живота си на Англия. Никога не се омъжва, за да се посвети на кралството си, и всъщност по нейно време Англия достига "златен век". Това е една впечатляваща жена, която е жертвала личния си живот в името на властта, но не в смисъла на личната си власт, а на това да управлява добре кралството си.
Мисля, че, за съжаление, малко от днешните политици биха направили такова нещо", сподели в "Артефир" преди премиерата Маргарита Мачева.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В спектакъла участват актьорите Койна Русева (в ролята на кралица Елизабет), Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев, Мартин Раков.
Сценографията и костюмите са на Ванина Цандева, автор на музиката - Христо Намлиев.
Премиерата на "Елизабет или Кралицата девственица" е на 11 септември от 19.30 часа в Камерната зала "Стефан Данаилов".
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg