От 10 до 21 септември Пловдив е домакин на 28-ото издание на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". След спектакъла "Без кръв" по Алесандро Барико, с който вчера беше открит фестивалът, тази вечер ще има още една премиера на домакините от Драматичния театър "Николай Масалитинов".
Пиесата е "Елизабет или Кралицата девственица" от Кристиан Симеон, а постановката - на режисьорката Маргарита Мачева, която е работила по превода на Наташа Колевска-Куртева.
"Това е една фикционална история за Елизабет I, известна като Кралицата девственица, която е една от най-великите, най-интересните исторически личности. Тя е известна с това, че е отдала живота си на Англия. Никога не се омъжва, за да се посвети на кралството си, и всъщност по нейно време Англия достига "златен век". Това е една впечатляваща жена, която е жертвала личния си живот в името на властта, но не в смисъла на личната си власт, а на това да управлява добре кралството си.
Мисля, че, за съжаление, малко от днешните политици биха направили такова нещо", сподели в "Артефир" преди премиерата Маргарита Мачева.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В спектакъла участват актьорите Койна Русева (в ролята на кралица Елизабет), Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев, Мартин Раков.
Сценографията и костюмите са на Ванина Цандева, автор на музиката - Христо Намлиев.
Премиерата на "Елизабет или Кралицата девственица" е на 11 септември от 19.30 часа в Камерната зала "Стефан Данаилов".
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg