До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров.
Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и съдби. В последните три фестивални дни предстоят прожекции на филмите "Кристо в Япония. Образи", "Пазителят на Божи гроб", "Една провинциална болница", "Твърди черупки".
По думите на Димитров рискът да организираш подобно събитие в малко населено място е голям, но хората приветстват инициативата. Селекцията и организацията са осъществени с помощта на съмишленици.
Димитров споделя, че нестабилната политическа обстановка в България, влиянието на асимилационната политика, обезлюдяването на Босилеград – всичко това създава усещане за несигурност и страх у българското малцинство в Сърбия. Ето защо сдружение "ГЛАС" работи активно, допринасяйки към живота на българите в Босилеград с пленери, дискусии, музика и културни инициативи. Една от тези инициативи е поддържането на онлайн медията "ГЛАС Пресс", създадена в полза на българското малцинство, заявява гостът.
Самият Димитров определя себе си като отчаян оптимист и допълва, че бъдещето е неясно, тъй като Босилеград се обезлюдява с екстремно темпо. Димитров изразява надеждата, че посредством трансгранично сътрудничество между България и Сърбия може да се постигне нещо съществено за бъдещите поколения. Една възможност за възраждане на местността представлява превръщането на с. Извор (на 5 км от Босилеград) в туристически обект.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg