До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров.
Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и съдби. В последните три фестивални дни предстоят прожекции на филмите "Кристо в Япония. Образи", "Пазителят на Божи гроб", "Една провинциална болница", "Твърди черупки".
По думите на Димитров рискът да организираш подобно събитие в малко населено място е голям, но хората приветстват инициативата. Селекцията и организацията са осъществени с помощта на съмишленици.
Димитров споделя, че нестабилната политическа обстановка в България, влиянието на асимилационната политика, обезлюдяването на Босилеград – всичко това създава усещане за несигурност и страх у българското малцинство в Сърбия. Ето защо сдружение "ГЛАС" работи активно, допринасяйки към живота на българите в Босилеград с пленери, дискусии, музика и културни инициативи. Една от тези инициативи е поддържането на онлайн медията "ГЛАС Пресс", създадена в полза на българското малцинство, заявява гостът.
Самият Димитров определя себе си като отчаян оптимист и допълва, че бъдещето е неясно, тъй като Босилеград се обезлюдява с екстремно темпо. Димитров изразява надеждата, че посредством трансгранично сътрудничество между България и Сърбия може да се постигне нещо съществено за бъдещите поколения. Една възможност за възраждане на местността представлява превръщането на с. Извор (на 5 км от Босилеград) в туристически обект.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg