Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист Бюлент Мюмюнов, отразявал събитията от френската столица.
Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо. По думите на журналиста светът е станал свидетел на една много нестандартна олимпиада, която е и най-успешната за България през новия век. Българските спортисти успяват да станат шампиони в борбата, вдигането на тежести, художествената гимнастика, бокса и таекуондото.
Мюмюнов е на мнение, че натурализирането на спортисти е световна тенденция, която не бива да събужда негативни реакции сред българското общество. Атлетите мигрират в световен мащаб, тъй като спортът става все по-космополитен, по думите на Мюмюнов, който посочва за пример света на футбола, където мултикултурното и мултинационалното отдавна е на преден план.
Мюмюнов коментира крайните спортни емоции на българите: "Хората в България много обичат спорта, но много рядко виждат успехи. Тогава негативното взима връх. Обичаш нещо, обаче не виждаш то да се развива и идва тежката критика."
В същото време българите се радват безкрайно и искрено на успехите в спорта, допълва журналистът.
Според журналиста държавата трябва да подкрепя повече спортната сфера у нас, но и културата на възприятие следва да се промени. Мюмюнов обръща внимание на враждебната и свръхконкурентна среда в детско-юношеските спортни школи, както и на натиска, който семействата и треньорите оказват върху спортуващите деца.
Стремежът да превърнеш едно дете в шампион може да откаже това дете от спортно развитие, по думите на Мюмюнов, според когото първите години са време за изграждане на любов към спорта и овладяване на техники.
Мюмюнов поставя акцент върху още един проблем в българския спорт – разпределянето на държавни средства. Като пример журналистът посочва стадион "Христо Ботев" в Пловдив, построен с бюджет, който би стигнал за изграждането на два стадиона. В страни като Словения и Словакия стадионите се строят с малко средства, отпуснати от спонсори, а спортът се насърчава по формата на различни инициативи, добавя Мюмюнов.
Спортният журналист споделя още за специфичните емоции от работата на терен по време на най-големите спортни форуми в света. Мюмюнов разказва за някои интересни срещи като тези с Новак Джокович и Снуп Дог в Париж.
В края на разговора Мюмюнов заявява, че работата за него е сбъдната мечта, към която е извървял дълъг път. Гостът споделя желанието си да бъде пример за младите хора, които често питат как се става спортен журналист или коментатор.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава,..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков. "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg