Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист Бюлент Мюмюнов, отразявал събитията от френската столица.
Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо. По думите на журналиста светът е станал свидетел на една много нестандартна олимпиада, която е и най-успешната за България през новия век. Българските спортисти успяват да станат шампиони в борбата, вдигането на тежести, художествената гимнастика, бокса и таекуондото.
Мюмюнов е на мнение, че натурализирането на спортисти е световна тенденция, която не бива да събужда негативни реакции сред българското общество. Атлетите мигрират в световен мащаб, тъй като спортът става все по-космополитен, по думите на Мюмюнов, който посочва за пример света на футбола, където мултикултурното и мултинационалното отдавна е на преден план.
Мюмюнов коментира крайните спортни емоции на българите: "Хората в България много обичат спорта, но много рядко виждат успехи. Тогава негативното взима връх. Обичаш нещо, обаче не виждаш то да се развива и идва тежката критика."
В същото време българите се радват безкрайно и искрено на успехите в спорта, допълва журналистът.
Според журналиста държавата трябва да подкрепя повече спортната сфера у нас, но и културата на възприятие следва да се промени. Мюмюнов обръща внимание на враждебната и свръхконкурентна среда в детско-юношеските спортни школи, както и на натиска, който семействата и треньорите оказват върху спортуващите деца.
Стремежът да превърнеш едно дете в шампион може да откаже това дете от спортно развитие, по думите на Мюмюнов, според когото първите години са време за изграждане на любов към спорта и овладяване на техники.
Мюмюнов поставя акцент върху още един проблем в българския спорт – разпределянето на държавни средства. Като пример журналистът посочва стадион "Христо Ботев" в Пловдив, построен с бюджет, който би стигнал за изграждането на два стадиона. В страни като Словения и Словакия стадионите се строят с малко средства, отпуснати от спонсори, а спортът се насърчава по формата на различни инициативи, добавя Мюмюнов.
Спортният журналист споделя още за специфичните емоции от работата на терен по време на най-големите спортни форуми в света. Мюмюнов разказва за някои интересни срещи като тези с Новак Джокович и Снуп Дог в Париж.
В края на разговора Мюмюнов заявява, че работата за него е сбъдната мечта, към която е извървял дълъг път. Гостът споделя желанието си да бъде пример за младите хора, които често питат как се става спортен журналист или коментатор.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg