Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов
Снимка: БНР

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист Бюлент Мюмюнов, отразявал събитията от френската столица.

Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо. По думите на журналиста светът е станал свидетел на една много нестандартна олимпиада, която е и най-успешната за България през новия век. Българските спортисти успяват да станат шампиони в борбата, вдигането на тежести, художествената гимнастика, бокса и таекуондото.

Мюмюнов е на мнение, че натурализирането на спортисти е световна тенденция, която не бива да събужда негативни реакции сред българското общество. Атлетите мигрират в световен мащаб, тъй като спортът става все по-космополитен, по думите на Мюмюнов, който посочва за пример света на футбола, където мултикултурното и мултинационалното отдавна е на преден план.

Мюмюнов коментира крайните спортни емоции на българите: "Хората в България много обичат спорта, но много рядко виждат успехи. Тогава негативното взима връх. Обичаш нещо, обаче не виждаш то да се развива и идва тежката критика."

В същото време българите се радват безкрайно и искрено на успехите в спорта, допълва журналистът.

Според журналиста държавата трябва да подкрепя повече спортната сфера у нас, но и културата на възприятие следва да се промени. Мюмюнов обръща внимание на враждебната и свръхконкурентна среда в детско-юношеските спортни школи, както и на натиска, който семействата и треньорите оказват върху спортуващите деца.  

Стремежът да превърнеш едно дете в шампион може да откаже това дете от спортно развитие, по думите на Мюмюнов, според когото първите години са време за изграждане на любов към спорта и овладяване на техники.

Мюмюнов поставя акцент върху още един проблем в българския спорт – разпределянето на държавни средства. Като пример журналистът посочва стадион "Христо Ботев" в Пловдив, построен с бюджет, който би стигнал за изграждането на два стадиона. В страни като Словения и Словакия стадионите се строят с малко средства, отпуснати от спонсори, а спортът се насърчава по формата на различни инициативи, добавя Мюмюнов.  

Спортният журналист споделя още за специфичните емоции от работата на терен по време на най-големите спортни форуми в света. Мюмюнов разказва за някои интересни срещи като тези с Новак Джокович и Снуп Дог в Париж.

В края на разговора Мюмюнов заявява, че работата за него е сбъдната мечта, към която е извървял дълъг път. Гостът споделя желанието си да бъде пример за младите хора, които често питат как се става спортен журналист или коментатор.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35