Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израел гледа на България като на важен и стратегически съюзник

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

Българо-израелското академично сътрудничество предлага нови големи възможности

Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова
Снимка: БНР

"Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много различни. Едно от най-големите предизвикателства е да направим разграничението между добро и зло." 

Това заяви в предаването "Мрежата" Н. Пр. Йоси Леви-Сфари, посланик на Израел в България, който гостува по повод наближаващата учебна година – в училищата и в университетите. Преводът в ефир е на Габриела Цекова.

В наши дни хората – у нас и по целия свят – са изложени на дезинформация, пропаганда и внушения. Какво от това, че в университетите и в училището, в традиционните медии се говори обосновано, с факти, правят се исторически препратки и сравнения, когато хората вярват повече във фейкове, фалшиви новини и безподобни конспирации?

Дезинформацията – как да се борим с нея? Социалните медии – фалшиви новини, пропаганда?

"Първо, да си зададем въпроса защо сме изложени на тази дезинформация? Има причина за това. За да се създаде тази дезинформация, така че тя да повлияе на умовете на хората, трябва се инвестират страшно много пари, време и енергия, човешки ресурси... Има държави, които имат интерес да излагат тази дезинформация, в общества, които са много чувствителни на тази дезинформация, и да ги разделят.

Например TikTok. TikTok е китайско приложение. Китайските деца не са изложени на това, което нашите деца получават. При тях приложението се използва за образование и обучение, а не за политическа пропаганда. Използването на тези инструменти от Русия, от Иран, от Катар и от Китай е целенасочено. Демократичните общества са чувствителни към тази информация, защото в демокрацията не можете да блокирате информация просто защото не ви харесва. При разпространяването на тази лъжлива информация никой не подлежи на никакви последствия – а това е древният начин за контрол на обществата и за разпространение на омраза и противопоставяне. Това не е измислено сега. Въпросът е какво можем да направим ние, като демократични общества, защото не искаме да разрушаваме нашите собствени ценности."

Каква е цената на истината и цената на лъжата? 

"В крайна сметка нашата отговорност, като възрастни, е да образоваме децата си как да използват инструментите, които им предоставя модерният свят? Какво искат социалните мрежи – искат пари. Ние трябва да научим децата си как да използват тези платформи, защото те приемат всичко за истина. Истинската заплаха всъщност предстои с навлизането на изкуствения интелект."

Какви са отношенията между България и Израел в областта на образованието? 

През последните години, с въвеждането на иновативни програми и съвместни инициативи, академичните отношения между Израел и България отбелязаха значителен растеж. Това сътрудничество не само укрепва двустранните връзки, но и обогатява академичната среда в двете страни. Създаването на тези програми отразява нарастващия интерес към Израел сред българската академична общност и предоставя платформа за насърчаване на по-задълбочено разбирателство и диалог между двете страни. 

От 1991 г. Република България и Държавата Израел имат подписана Спогодба за сътрудничество в областта на културата, науката и образованието. Този договор издържа на времето и 33 години по-късно продължава да бъде един от ключовите елементи на отличното сътрудничество между България и Израел. Той включва съвместни изследователски проекти, обмен на преподаватели и студенти, както и разработване на напреднали образователни инициативи в областта на компютърните науки и изкуствения интелект, медицинските изследвания, природните и хуманитарните науки и международната сигурност. 

Посланикът на Израел в България Н. Пр. Йоси Леви-Сфари подчертава: "Израел гледа на България като на важен и стратегически съюзник. Когато казваме, че искаме да задълбочим отношенията си – точно това имаме предвид. Наскоро Министерството на регионалното развитие на Израел реши да включи България в своите проекти, които включват укрепване на академичното сътрудничество. Виждаме, че израелски и български преподаватели вече си сътрудничат и искаме повече български студенти да участват в нашите международни програми."

Убийства на журналисти?

"Всъщност няма убийства на журналисти, това отново е фалшива новина. Много хора в Газа си слагат значки "Press" и така се опитват да минат за журналисти. Ако вие нахлуете в Израел и снимате атаката на 7 октомври, организирана от Хамас, вие журналист ли сте? Имате ли право да го правите? Ако участвате в пропагандата на Хамас, вие журналист ли сте, или сте терорист? Говорим за военна зона. Във военната зона хората понякога получават наранявания. Ние не сме инициирали тази война, не сме я започнали. Ние сме принудени да водим война срещу терористична организация. Израел няма интерес да нанесе вреди на цивилни или на журналисти. 

В списъците на експерти по граждански войни, от Обединеното кралство, САЩ и т.н., се посочва, че Израел предприема мерки, които други западни страни не са предприемали, за да предотврати избиването на цивилни. 

Но ако вие се наричате "журналист", а всъщност сте "терорист" Аз не съм чул да има призиви към Хамас, които атакуват Израел ежедневно и засягат жени, мъже, деца..., да освободят всички заложници. Те са избрали тази тема, за да делегитимират Израел. Ние имаме всяко право да се защитим, ние се борим в една справедлива война срещу много жестока терористична организация. Имаме намерение да направим всичко възможно, за да разрушим тази организация – и то в съответствие с международното правоСъс сигурност има и грешки, защото това не е лаборатория, това е война."

На какъв етап е процесът по сключване на споразумение между Израел и Хамас?

"От гледна точка на Израел тази война има своята цел – разрушаване на възможностите (военни и административни) на Хамас в Газа, освобождаването на всички наши заложници (преди няколко дни бяха брутално убити 6 заложници!). Трябва да гарантираме, че Газа няма да бъде заплаха за живота на нашите цивилни. Вървим в правилната посока, но все още не сме постигнали тази цел. Успяхме да разрушим голяма част от възможностите на Хамас, разрастването на тази терористична формация е удивително в Газа! Под самата Газа има стотици километри тунели за терористични цели! Успяхме да освободим малко над половината заложници. Но все още 101 души са в плен на Хамас. Преговорите все още продължават и се надяваме да постигнем споразумение. Но ако не унищожим тази терористична организация, ще влезем в нов цикъл на война."

Как говори със студентите Н. Пр. Йоси Леви-Сфари, кои са най честите въпроси, които му задават; Колко е важно, освен образованието, и медийното образование; Има ли действително "убийства на журналисти" в Ивицата Газа – чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Цвета Николова, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12