В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида".
Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.
По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в семействата, претърпели развод. Следва майката да се обърне към съдебен изпълнител – частен или държавен – за да бъде подадена молба за образуване на изпълнително дело.
Освен по гражданскоправен път родителят може да изиска получаване на издръжката, сезирайки прокуратурата за образуване на наказателно производство, тъй като според НК неизплащането на издръжка за период, дълъг повече от два месеца, е престъпление. Длъжникът може да бъде лишен от свобода за една година или да бъде подложен на пробация.
Ако лицето няма доходи, с които да изпълнява задължението си, може да бъде образувано производство за изплащане на присъдената издръжка от страна на държавата. Тогава родителят трябва да се да се обърне към общината чрез заявление, както и да предостави протокол на ЧСИ, който е установил, че длъжникът няма доходи и имущество, с които да изпълнява задълженията си.
Вторият слушател задава следните въпроси, свързани с договор за аренда на земеделска земя: Длъжен ли е наследник, който сключва аренден договор, да снабди останалите сънаследници с него, когато съсобственикът е некоректен и не изплаща рентата на останалите съсобственици? Не е ли редно даването на земята под аренда да бъде максимум до 5 години, за да се избегне заграбването? Може ли по служебен път да се сдобиеш с аренден договор?
Когато договорът е сключен само от някои от собствениците на земеделска земя, отношенията им се решават по чл. 30 ал. 1 от Закона за собствеността. Всеки съсобственик има правото и задължението да участва в ползите и тежестите на общата вещ.
Слушателят има право на иск по съдебен ред за неговия дял от получаваните пари за ползването на земята по договора за аренда.
Искът с претенция за обезщетение е насочен срещу другия съсобственик, а не срещу арендатора.
В Закона за арендата и земеделието минималният срок е 5 години и няма определен максимален срок. Може би законодателят трябва да помисли в тази насока, заявява адв. Митев.
Съдържанието на договора за аренда може да бъде потърсено в Агенция по вписванията или в общинската служба по земеделие, където е регистриран слушателят.
Чуйте въпросите и отговорите в звуковия файл:
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg