Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова
Снимка: Росица Михова

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида".

Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.  

По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в семействата, претърпели развод. Следва майката да се обърне към съдебен изпълнител – частен или държавен – за да бъде подадена молба за образуване на изпълнително дело.

Освен по гражданскоправен път родителят може да изиска получаване на издръжката, сезирайки прокуратурата за образуване на наказателно производство, тъй като според НК неизплащането на издръжка за период, дълъг повече от два месеца, е престъпление. Длъжникът може да бъде лишен от свобода за една година или да бъде подложен на пробация.

Ако лицето няма доходи, с които да изпълнява задължението си, може да бъде образувано производство за изплащане на присъдената издръжка от страна на държавата. Тогава родителят трябва да се  да се обърне към общината чрез заявление, както и да предостави протокол на ЧСИ, който е установил, че длъжникът няма доходи и имущество, с които да изпълнява задълженията си.

Вторият слушател задава следните въпроси, свързани с договор за аренда на земеделска земя: Длъжен ли е наследник, който сключва аренден договор, да снабди останалите сънаследници с него, когато съсобственикът е некоректен и не изплаща рентата на останалите съсобственици? Не е ли редно даването на земята под аренда да бъде максимум до 5 години, за да се избегне заграбването? Може ли по служебен път да се сдобиеш с аренден договор?

Когато договорът е сключен само от някои от собствениците на земеделска земя, отношенията им се решават по чл. 30 ал. 1 от Закона за собствеността. Всеки съсобственик има правото и задължението да участва в ползите  и тежестите на общата вещ.

Слушателят има право на иск по съдебен ред за неговия дял от получаваните пари за ползването на земята по договора за аренда.

Искът с претенция за обезщетение е насочен срещу другия съсобственик, а не срещу арендатора.

В Закона за арендата и земеделието минималният срок е 5 години и няма определен максимален срок. Може би законодателят трябва да помисли в тази насока, заявява адв. Митев.

 Съдържанието на договора за аренда може да бъде потърсено в Агенция по вписванията или в общинската служба по земеделие, където е регистриран слушателят.

Чуйте въпросите и отговорите в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото събития на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа, бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" –  инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти..

обновено на 06.11.24 в 10:52

"Ангели на пътя": Когато загубата се превръща в мисия за живот

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..

обновено на 06.11.24 в 09:47
Иван Попов

Видеопоредицата Sprouts – сложните теми на разбираем език

Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts.   Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..

публикувано на 06.11.24 в 09:10

Импулсът в мен: Проблемът TikTok

Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...

публикувано на 06.11.24 в 06:20

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04