Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова
Снимка: Росица Михова

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида".

Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.  

По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в семействата, претърпели развод. Следва майката да се обърне към съдебен изпълнител – частен или държавен – за да бъде подадена молба за образуване на изпълнително дело.

Освен по гражданскоправен път родителят може да изиска получаване на издръжката, сезирайки прокуратурата за образуване на наказателно производство, тъй като според НК неизплащането на издръжка за период, дълъг повече от два месеца, е престъпление. Длъжникът може да бъде лишен от свобода за една година или да бъде подложен на пробация.

Ако лицето няма доходи, с които да изпълнява задължението си, може да бъде образувано производство за изплащане на присъдената издръжка от страна на държавата. Тогава родителят трябва да се  да се обърне към общината чрез заявление, както и да предостави протокол на ЧСИ, който е установил, че длъжникът няма доходи и имущество, с които да изпълнява задълженията си.

Вторият слушател задава следните въпроси, свързани с договор за аренда на земеделска земя: Длъжен ли е наследник, който сключва аренден договор, да снабди останалите сънаследници с него, когато съсобственикът е некоректен и не изплаща рентата на останалите съсобственици? Не е ли редно даването на земята под аренда да бъде максимум до 5 години, за да се избегне заграбването? Може ли по служебен път да се сдобиеш с аренден договор?

Когато договорът е сключен само от някои от собствениците на земеделска земя, отношенията им се решават по чл. 30 ал. 1 от Закона за собствеността. Всеки съсобственик има правото и задължението да участва в ползите  и тежестите на общата вещ.

Слушателят има право на иск по съдебен ред за неговия дял от получаваните пари за ползването на земята по договора за аренда.

Искът с претенция за обезщетение е насочен срещу другия съсобственик, а не срещу арендатора.

В Закона за арендата и земеделието минималният срок е 5 години и няма определен максимален срок. Може би законодателят трябва да помисли в тази насока, заявява адв. Митев.

 Съдържанието на договора за аренда може да бъде потърсено в Агенция по вписванията или в общинската служба по земеделие, където е регистриран слушателят.

Чуйте въпросите и отговорите в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04