"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги кара да се чувстват добре. Младите са от друга епоха, ние сме като динозаври спрямо тях в гледните си точки."
Стефан Марков е автор на изследването "Алгоритми на заблудата. Фалшива информация и социални мрежи в епохата на постистина". Той е преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а научните му интереси са фокусирани върху онлайн дезинформацията, теорията на комуникацията и психологическите аспекти на общуването. Един от парадоксите на времето е именно, че наличието на много информация, води до недоверие към фактите, казва той. "Младите имат много специфична консумация на информация, само това, което ги интересува. И не се справят добре с проверка на факти. Това е друга чувствителност"
Според д-р Марков трябва да има поне базисно докосване до фактите, да не живеем само в представите си и това, което ни харесва. "Всеки, който говори в общественото пространство има някакъв дневен ред, има и хора, които имат проверими тези, но има и други. Вероятно трябва първо да разберем защо хората не вярват на истината, фактите и официалните наративи"
Още от разговора със Стефан Марков чуйте в "Какво се случва".
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg