Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

Театърът я посвети на загиналата Емилия Ованесян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев.

"Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия.

Това е сюжет, стар като света – красивата грешница и "праведните" селски фарисеи, които, така да се каже, първи вдигат камък да я убият и първи пускат камъка, когато селото си даде сметка, че без Албена не може", сподели преди премиерата Делян Илиев.

В спектакъла участват актьорите Божана Мановска (в ролята на Албена), Асен Левов (Куцар), Борис Хаджийски (Нягул), Преслава Георгиева, Васил Читанов, Димитър Димитров, Искра Йосифова, Мариан Бозуков, Никола Орешков, Боряна Иванова, Миряна Найденова, Стефка Барбудова, Румен Митев.

Костюмите са дело на Елена Иванова и Стефана Илиева, музика – Мира Искърова.


Репетициите на "Албена" започнаха в началото на януари тази година, но скоро след това се наложи промяна в актьорския състав, поради трагичната смърт на актрисата Емилия Ованесян.

"Тя през всичките тези години, които съм бил тука, неизменно е била до мен и в режисьорските, и в актьорските неща и страшно много ми е помагала и се превърна, както за много други хора, в някакъв тип учителска фигура за мен. И тази среща с нея е безценна.

Ние започнахме заедно да репетираме. Случи се това, което се случи, и неминуемо се появи въпросът можем ли въобще да продължим, има ли смисъл. Стиснахме зъби и си казахме, че тя би искала да продължим. Та, разбира се, премиерата на "Албена" е посветена на Емилия Ованесян".

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Публиката в Смолян може да гледа премиерното представление на 20 септември.

Снимки: Родопския драматичен театър
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07