Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

Манол Пейков
Снимка: ИК "Жанет 45"

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание.

Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но във времена като днешните такава литература трудно се чете.  

"Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята. Да си припомним книги, които в никакъв случай не трябва да бъдат забравяни – книги за провалите на ХХ век.", заявява Пейков.

Гостът изброява някои важни за припомняне заглавия: "Нима това е човек" на Примо Леви, дневника на Лидия Гинзбург "Записки на блокадния човек", "Езикът на Третия райх" на Виктор Клемперер, "Империята трябва да умре" на Михаил Зигар.

Пейков запознава слушателите с книгата "Моята любима страна". Заглавието е ново за българския книжен пазар, а автор е младата журналистка от руски произход Елена Костюченко.

За своите 33 години журналистката има зад гърба си солидна биография, разказва Пейков. Още 15-годишна Костюченко се мести от родния си град в Москва. Момичето прочита текст от Политковская и веднага отива в редакцията на в. "Новая газета" с думите: "Искам да работя тук." Разбира се, поради крехката ѝ възраст, Костюченко е отпратена, но от този момент нататък тя насочва усилията си към журналистиката. Съвсем млада журналистката бива ангажирана с най-ужасяващите теми като Донбас и Беслан.

По думите на Пейков най-потресаващите разкази на Костюченко са тези, които описват дълбоката руска провинция, защото разкриват една застинала във времето реалност.

При последното заминаване за Мариупол Костюченко получава предупреждение, че ще бъде убита, затова мигрира в Германия. По пътя се опитват да я отровят, разказва Пейков, според когото да чуеш истината от устата на такива безстрашни хора е безценно.

Според Пейков българите не могат да се отърсят все още от геополитическата и емоционална връзка с Русия, от абстрактната славянска любов, която почива на спорни исторически факти. Хората не могат да разграничат путинофилията от русофилията, обобщава Пейков.

В края на разговора Пейков казва: "Надявам се, че повече ще мога да въздействам и като личност, и като част от моята политическа група върху определени културни политики. Това са моите лични мисии."

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40