Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възраждащата се зала на Княжево – архитектура, обединяваща изкуствата

Арх. Димиторва: Човек трябва да вдигне камъка, да го усети, за да знае къде да го постави

10
Проект на залата
Снимка: Личен архив

Арх. Десислава Димитрова

Отправяме поглед към архитектурното, културно и историческо наследство, неговото значение и опазване.

Гост в "Нашият ден" е Десислава Димитрова – архитект по професия и творец по душа – за да разкаже как ще бъде възродено НЧ "Братя Миладинови - 1917" в кв. Княжево.

"Възраждащата се зала на Княжево – архитектура, обединяваща изкуствата" – това е името на мащабното събитие, което се проведе на 18 септември в разрушената театрална зала на НЧ "Братя Миладинови - 1917". По време на събитието княжевци са имали възможността да се запознаят със стартиралия преди година проект за обновяване на тази архитектурна перла. Арх. Димитрова пояснява, че става дума за театрална зала с изключително добра акустика, над 300 места, оркестрина и въртяща се сцена.  

Ламперията и седалките са били премахнати, пространството дълги години е ползвано за склад и сега са останали само тухла и бетон. Въпреки това, по думите на арх. Димитрова формата все още стои като ценност и носи в себе си голям потенциал да осигури на тази част от София нов културен център.

"Не проектираме, не ремонтираме, а искаме да събудим нов подход сред хората.", заявява арх. Димитрова и допълва, че събитието е целяло да събуди духа на княжевци и да ги привлече към сбор от инициативи. За целта проектът е представен чрез 3D мапинг върху оголените стени на залата – нещо, което е оказало силно въздействие върху присъстващите.

В събитието безвъзмездно е участвал букет от изпълнители и културни дейци, разказва арх. Димитрова.

"Когато има достатъчно дух, нещата се случват.", убедена е архитектката.

Арх. Димитрова изтъква, че комплексът на читалището е много по-мащабен от залата, включва няколко сгради, най-старата от които е със статут на паметник на културата. Крайната цел на проекта е миналото и бъдещето да бъдат обвързани със скулптурно-архитектурно отношение – не само интериорно, но и фасадно. Министерството на културата също е подкрепило събитието "Възраждащата се зала на Княжево – архитектура, обединяваща изкуствата", съобщава гостът.

По думите на арх. Димитрова миналата година е поставено началото на инициативата от арх. Петър Диков, който използва рождения си ден като повод за набиране на начална сума дарение за обновяването на залата.

Инициаторите все още не са обявили крайна сума за осъществяването на проекта, тъй като целят първо да събудят желание и вдъхновение чрез жителите на Княжево.

"Ние не оценяваме достатъчно културното си минало.", смята арх. Димитрова. Тя анонсира, че следващата година България ще бъде домакин на Генералната асамблея на ЮНЕСКО и целият свят ще обърне поглед към нас. Арх. Димитрова изразява надеждата, че скоро отношението ще се промени и хората ще разберат какво богатство имаме.

Дискусия между професионалисти на най-високо ниво протича, но арх. Димитрова вярва, че е важно и приобщаването на гражданите към разговори и практически работилници.

"Човек трябва да вдигне камъка, да го усети, за да знае къде да го постави.", казва гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

"Купи книга, дари надежда"- събира средства за училище в Русаля

Благотворителният базар "Купи книга, дари надежда" ще бъде проведен днес, между 10:00 и 17:00 ч ., в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се организира от Студентския съвет при Алма матер, а събраните средства ще бъдат дарени на училище за деца в неравностойно положение в търновското село..

обновено на 04.04.25 в 10:05
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13