Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Розита Еленова за "Тийн Тайм": Мястото на едно тийнейджърско предаване е именно в обществената медия

| обновено на 20.09.24 в 12:22
Снимка: БНР

Гост в студиото в ефира на предаването "Нашият ден" днес е Розита Еленова, ръководител на детска театрална школа "Димитър Еленов" , с която обсъдихме значимостта на младите таланти и възможностите, които им се предоставят. Също така говорихме и за новото радио предаване "Тийн Тайм", което направи своя дебют на 15 септември. Ето какво сподели тя:

"Актьорската професия за мен е много специално място", започва Еленова. „Като ръководител, аз играя ролята не само на учител, но и на приятел, който води децата през предизвикателствата на света на театъра. И аз самата съм възпитаничка на школата на Димитър Еленов. Когато го загубихме преди четири години, почувствах, че имам отговорността да помогна на следващото поколение талантливи деца."

Еленова силно вярва, че възрастните трябва да предлагат възможности на децата, като им дадат правото да избират своя път. "Обръщам се към родителите – не се страхувайте от многото занимания на децата. Те притежават огромна енергия, която не се изтощава лесно, а само разкрива потенциала им. Всяко дете има потенциал, и понякога най-срамежливите или несигурните деца се превръщат в истински таланти", споделя тя.

Особено важно е, според нея, ролята на родителите. "Те са тези, които трябва да отворят вратите за децата си към нови светове. Както Димитър Еленов казваше – не възпитавам артисти, а културна публика. Ние трябва да подготвяме младите да ценят изкуството, защото е трудно да събудиш интерес към театър или класическа музика, ако човек не е бил въведен в тях от ранна възраст."

Относно преподаването Еленова сподели едно ценно напътствие, който е получила от самия Димитър Еленов: „Само няма да се плашиш“. Според нея, усилията са най-важни. „Той ни учеше, че когато полагаме големи усилия, не можем да знаем къде са границите на нашите възможности. Това е и посланието, което предавам на моите ученици – усилията дават резултати. Не можеш да очакваш награда за нещо, което не си заслужил.“

На 15 септември предаването „Тийн Тайм“ направи своя дебют и ще се излъчва всяка неделя от 9:10 до 9:30 часа по програма "Христо Ботев". „Вярвам, че мястото на едно тийнейджърско предаване е именно в обществената медия,“ казва Еленова. „От една страна, това е платформа, която дава глас на младите, а от друга страна – радиото и телевизията трябва да привличат нова публика."

Предаването предлага на своите слушатели три основни сегмента: първо, актьорска част с произведение на световен автор; второ, интервю с творец, който споделя своя път към успеха; и трето – дискусионен сегмент, в който младите дават мнение по актуална и значима тема. „Държим на разнообразието,“ подчертава тя. „В нашето предаване участват тийнейджъри от различни етноси и вероизповедания. Възпитаваме толерантност, защото тя е в основата на емоционалната интелигентност. Децата понякога могат да бъдат жестоки в своята откровеност, но трябва да разберем, че всички сме различни и трябва да живеем заедно, приемайки това.“

Така, чрез театъра и медията, Розита Еленова продължава делото на Димитър Еленов, предавайки на младите таланти не само любов към изкуството, но и важни житейски уроци.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00