Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерни времена

Проф. Владимир Пилософ
Снимка: Кирил Чобанов

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането" на болести, считани за изчезнали, влиянието на енергийните напитки и стимулантите, на цигарите, алкохола, социалните мрежи, на обездвижването и метаболитния синдром върху младия организъм.

Голямата болка на педиатъра, който от 1970 година е в тази система, са изгубените ценности във времето: липсата на комплексна грижа и национална детска болница, заличаването на училищното здравеопазване, повърхностните профилактични програми, вредните навици, към които съвремието предразполага.

Началото на съботното издание "За здравето" беше белязано от един емоционален разказ на нашия гост. Бащата на проф. Владимир Пилософ е работил в Радиото – като преводач и говорител в емисиите на френски език, и в детството си бъдещият педиатър често е прекрачвал този праг. А майка му, Тамара Пилософ, е създател на първата клиника по ревматология в България и с право я наричат "пионер на тази специалност".

В минутите на редактора отбелязахме специфичните особености на някои редки болести. В деня за борба с болестта на Алцхаймер обаче отгърнахме друга страница – нарколепсията, за която говорихме с Адриана Андреева. Майката на страдащото от това рядко заболяване момиче разказа пред Кирил Чобанов и пред цялата аудитория за симптомите, проявленията и диагностицирането на болестта, както и за специфичните грижи, които трябва да бъдат полагани за болния.


Проф. Пилософ също коментира темата и в края на срещата ни отправи пожелания и препоръки за здравето на подрастващите, които би трябвало да ползват , но и да контролират съблазните на съвременния начин на живот.

Предаването бе изпъстрено и с различни новини, покани за събития и безплатни прегледи по различни поводи.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35