Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският ден на езиците: Как да научим повече за света

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

| обновено на 26.09.24 в 10:31
Александър Димитров и водещия на предаването "Нашият ден" Божидар Александров.
Снимка: БНР

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров, който сподели своята вдъхновяваща история и размисли за значението на езиците в съвременния свят.

В Европа съществуват около 225 местни езика, което представлява едва 3% от всички световни езици. Според проучване на "Евробарометър", трима от всеки петима европейци могат да проведат разговор на език, различен от майчиния им. Александър е един от тези хора – той владее свободно седем езика и в момента изучава още няколко. Сред езиците, които говори на добро ниво, са български, английски, френски, испански, португалски, италиански и румънски. В свободното си време той учи и полски и унгарски, но признава, че все още не е достигнал желаното ниво.

Александър сподели, че любовта му към езиците започнала в ранна възраст, когато на 4-5 години започнал да учи английски. В училище добавил френски като първи чужд език, но истинската му страст към многоезичието се събудила около 17-18-годишна възраст. Тогава започнал да изучава испански и португалски, като френският му помогнал да усвои лесно и други романски езици като италианския, благодарение на сходството в лексиката.

"Езикът е малка част от културата, но изучавайки го, научаваш много повече за историята на даден народ, обичаите и начина на живот", споделя Александър. Той вярва, че изучаването на чужди езици разширява хоризонтите и позволява да разберем по-добре света около нас.

Един от езиците, към които младият полиглот изпитва особена привързаност, е испанският. "След българския, испанският ми е най-близък, защото много ми харесва испанската култура и начин на живот", разказва той.

Александър е убеден, че глобализацията играе значителна роля в това, че все повече млади хора владеят различни езици. Според него всяка епоха има свой доминиращ език. В древността това е бил латинският, в средновековието – гръцкият, а днес – английският.

"Учейки чужди езици, човек научава повече за собствения си", заключва Александър, подчертавайки дълбокото взаимно влияние между различните езици и култури.

Вдъхновяващият пример на Александър Димитров доказва, че изучаването на езици не е само средство за комуникация, но и ключ към разбирането на културното многообразие и историята на народите. Европейският ден на езиците ни напомня за богатството на езиците, които ни обединяват и правят света по-богат и разнообразен.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30