Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът е един ден и това е днешният ден

Емил Измирлиев
Снимка: личен архив

В епизод 556 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия писател, есеист, сатирик и драматург Емил Измирлиев.

В кратък и широко известен автопортрет, Измирлиев обрисува себе си така:

"Емил Измирлиев, обикновен български писател. Роден съм където и когато ми е паднало – в град Дупница на 27 април 1953 г. Имало е и друга възможност, да не се родя изобщо, но не съм я използвал докрай. Учих каквото ми харесваше, работих по специалността, но все ме теглеше към писането. Публикувал съм над 15 000 материала в повече от 100 издания у нас и в Украйна за кого и за какво ли не, но особена полза нямаше и като че ли се отказах от журналистиката, но от хумора и сатирата - не! Бил съм електротехник, сменен майстор, технолог, сервизен инженер и журналист в "Пиринско дело", "Разложки край" и "Демокрация". Бил съм 10 години нещатен кореспондент на "Стършел", 8 години на "Машиностроител" и 5 на "Демокрация" все в Пиринския край. Но, както се казва, всичко има край – само суджукът има два края!

Чрез издателска къща "Стършел" през 2003 г. на бял свят се появиха сатиричните ми фантазии "Птица ли е като птица", където са се окупирали цели четири мои книги в една , но пък ме уредиха с лекота да ме приемат в Съюза на българските писатели. В края на 2010 излезе и публицистичната ми книга – разследване "Бандитската топлофикация”, която катализира за появата на тази пиеса. Радвам се че през целия си досегашен живот успях да остана само един обикновен български писател и продължавам да не се взимам на сериозно. Автор съм на двама синове – Борислав и Димитър – и на една дъщеря – Христиания и май това е най-голямото ми творческо постижение в живота."

Всъщност голямата трилогия в живота на Емо са трите му деца – синовете Борислав и Димитър и дъщерята Христиания.

Гражданско-драматургичният завет на писателя е отлежаващата в чекмедже пиеса на абсурда "Мутрата Топлофикация", която никой не смее да постави и която вече 14 години търси своя път към театралната и гражданската сцена.

А целокупната литературна следа, която Емил Измирлиев тепърва се готви да издаде в отделно томче, носи заглавието "Толкова си мога" и ще съдържа върховите му постижения във всички жанрове, които е пробвал.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50