София събира международни артисти от независимата сцена за иновативно изкуство "180 градуса". Със своето 11-о поредно издание фестивалът ще предложи разнообразие от събития с фокус върху експериментални интердисциплинарни формати.
Форумът обединява международни артисти от сферите на експерименталната музика, съвременния танц, пърформанса, визуалните изкуства и литературата, които ще представят своите интерпретации на тазгодишната фестивална тема: tacet. Фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена. Вече единадесет години форумът устоява като единственият форум у нас, посветен изцяло на артистичния процес и творческата непредвидимост.
Българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България) са само част от участниците от девет различни държави в единадесетото фестивално издание. Т
Тази година в програмата на фестивала влизат също лаборатории, работилници, дискусии, лекции и други изненади.
В рамките на програмата ще се състоят: Лаборатория за креативност за млади артисти (6 октомври, Swimming Pool), насочена към ученици от гимназиите по изкуства, фокусирана върху създаването и реализацията на интердисциплинарни оригинални концепции; Лаборатория за импровизация (1 и 2 октомври, Сцена "Централни хали"), също предназначена за ученици, които изследват абстрактни звуци и спонтанно създаване на изкуство; Лаборатория за композиция (6 октомври, Клуб на пътешественика), ориентирана към млади композитори, които търсят да обменят идеи и да получат персонализирана обратна връзка; Лаборатория за критично писане (септември – ноември 2024) за студенти и млади професионалисти, които желаят да усъвършенстват своите умения за критично писане, докато се ангажират със съвременно изкуство и Студентска лаборатория (10 октомври, Swimming Pool), обединяваща студенти от Германия, Италия и България в артистични колаборации. Всички желаещи да се включат в някоя от лабораториите могат да кандидатстват в отворените покани. Дискусията на тема "Културни партньорства: Пътища за сътрудничество в културния сектор" (5 октомври, Клуб на пътешественика) пък се фокусира върху иновативни и устойчиви културни партньорства и предизвикателствата и възможностите при сътрудничество в културата.
Фестивалът "180 градуса" ще се проведе между 4 и 11 октомври в клуб DOM, "Червената къща", лоф.тъ, Swimming Pool, Фабрика 126, Tell Me и "Клуб на пътешественика".
Още за фестивала за иновативно изкуство "180 градуса" от разговора на Велин Манов с артистичния директор и основател на форума Александър Хаджиев и хореографа Калина Георгиева в "Артефир", може да чуете в звуковия файл.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg