София събира международни артисти от независимата сцена за иновативно изкуство "180 градуса". Със своето 11-о поредно издание фестивалът ще предложи разнообразие от събития с фокус върху експериментални интердисциплинарни формати.
Форумът обединява международни артисти от сферите на експерименталната музика, съвременния танц, пърформанса, визуалните изкуства и литературата, които ще представят своите интерпретации на тазгодишната фестивална тема: tacet. Фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена. Вече единадесет години форумът устоява като единственият форум у нас, посветен изцяло на артистичния процес и творческата непредвидимост.
Българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България) са само част от участниците от девет различни държави в единадесетото фестивално издание. Т
Тази година в програмата на фестивала влизат също лаборатории, работилници, дискусии, лекции и други изненади.
В рамките на програмата ще се състоят: Лаборатория за креативност за млади артисти (6 октомври, Swimming Pool), насочена към ученици от гимназиите по изкуства, фокусирана върху създаването и реализацията на интердисциплинарни оригинални концепции; Лаборатория за импровизация (1 и 2 октомври, Сцена "Централни хали"), също предназначена за ученици, които изследват абстрактни звуци и спонтанно създаване на изкуство; Лаборатория за композиция (6 октомври, Клуб на пътешественика), ориентирана към млади композитори, които търсят да обменят идеи и да получат персонализирана обратна връзка; Лаборатория за критично писане (септември – ноември 2024) за студенти и млади професионалисти, които желаят да усъвършенстват своите умения за критично писане, докато се ангажират със съвременно изкуство и Студентска лаборатория (10 октомври, Swimming Pool), обединяваща студенти от Германия, Италия и България в артистични колаборации. Всички желаещи да се включат в някоя от лабораториите могат да кандидатстват в отворените покани. Дискусията на тема "Културни партньорства: Пътища за сътрудничество в културния сектор" (5 октомври, Клуб на пътешественика) пък се фокусира върху иновативни и устойчиви културни партньорства и предизвикателствата и възможностите при сътрудничество в културата.
Фестивалът "180 градуса" ще се проведе между 4 и 11 октомври в клуб DOM, "Червената къща", лоф.тъ, Swimming Pool, Фабрика 126, Tell Me и "Клуб на пътешественика".
Още за фестивала за иновативно изкуство "180 градуса" от разговора на Велин Манов с артистичния директор и основател на форума Александър Хаджиев и хореографа Калина Георгиева в "Артефир", може да чуете в звуковия файл.
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg