Поредицата "Концерти с история" отбелязва Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София.
В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в една от най-престижните музикални консерватории в света – Университета по изкуствата в Берлин – и гостува за пореден път у нас.
В празничната програмата са включени произведения, чрез които изпълнителите ще разкажат в музика и думи за сърдечните вълнения на Йоханес Брамс и неговата специална връзка със семейството на Клара и Роберт Шуман.
В концерта ще прозвучат Три романса от оп. 22 на Клара Шуман, Фантастичнитe пиеси на нейния съпруг Роберт Шуман, както и Сонатата за виолончело и пиано №2 от Йоханес Брамс.
Новият сезон на музикалната инициатива "Концерти с история" ще продължи с три концерта с шедьоври на клавирната музика през месеците октомври и ноември.
Венета Нейнска ще представи музиката на Краля на песента – Франц Шуберт в събитието "Шубертиада" на 15 октомври, прочути преработки за пиано в "Мелодия назаем" на 5 ноември и завладяващите Прелюди от оп. 28 на Фредерик Шопен в "Прелюд към Шопен" в къщата-музей "Борис Христов" в столицата.
Освен на този нов, но вече любим на публиката формат, Венета Нейнска очаква своите почитатели и в три солови рецитала с нейния забележителен концептуален спектакъл за пиано "Пътища и посоки", който тя ще изнесе на 23 ноември в Културен дом "Борис Христов" в Пловдив, както и на 27 ноември в Гьотинген, Швеция и на 3 декември в Лозана, Швейцария.
"Концерти с история" се организира от София арт институт.
Предстояща програма може да откриете тук.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg