Новият български филм "Преди да забравя" е пример за интерпретация на реалността чрез изразните средства на седмото изкуство. Той беше един от филмите в конкурсната програма на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза", вдъхновен от действителни събития.
В него възрастният Стоян е с напредваща деменция и дъщеря му Илиана решава да му организира пътуване, за да прекара последните дни с малкото останало от баща ѝ, който скоро няма да познава никого.
Филмовият разказ се базира на лични мотиви от живота на сценаристката Теодора Стоилова-Дончева с нейния баща. Режисьор на филма е съпругът ѝ – Станислав Дончев.
Актрисата в главната роля – Александра Димитрова, за която "Преди да забравя" е дебют на голям екран, също има своята лична история. Нейната баба също е страдала от деменция.
"Преди да забравя" е едно предизвикателство към емоционалния свят на зрителя. Една от основните заслуги за това има актьорът, който влиза в ролята на бащата, а именно – Иван Савов. За своя образ той стъпва върху спомените за заболяването на майка си.
По повод положителните отзиви за играта му във филма, той казва:
"Когато чуеш такива думи, чувстваш, че животът ти не е минал напразно, че има смисъл в това, което правиш".
По думите на режисьора Станислав Дончев, когото познаваме и от филма му "Писма от Антарктида", целият тон на "Преди да забравя" е в посока на надеждата, любовта, прошката и всички хубави неща, които можем да дадем и получим в живота. Той обясни, че в работата си винаги се стреми към създаване на позитивни творби.
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg