В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" темата беше отбелязването на старта на Световната седмица на космоса. Какви събития и инициативи планира България, за да отбележи това значимо събитие? В ефира на предаването, проф. Георги Сотиров, член на Научния съвет към Института за космически изследвания и технологии към БАН, сподели информация за историята и постиженията на България в областта на космическата наука.
Проф. Сотиров подчерта, че "България има близо 55-годишна история от създаването на космическата наука в страната". Той отбеляза, че през този период са създадени значителен брой прибори, които са били успешно изстреляни в Космоса. Страната ни може да се гордее и с факта, че е дала на света двама космонавти, което е още един повод за национална гордост.
В момента България притежава "ключови компетенции, свързани с развитието на космическите изследвания" в различни направления. Според проф. Сотиров, тези направления включват разработването на научна литература за космически мисии, дейности, свързани със селското стопанство и управлението на водите, както и разработването на космическа храна.
През последните години България също така се фокусира върху образованието в сферата на космическите науки. "Бяха създадени по линия на Европейската космическа агенция образователни програми за постдокторанти, докторанти и магистри", добави проф. Сотиров. Освен това, бяха разработени прибори, които позволяват измерването на радиацията в космически условия – важна стъпка към безопасността на бъдещите мисии.
"От 2015 г. България е подписала съглашение за присъединяване към Европейската космическа агенция", завърши проф. Сотиров, подчертавайки важността на международното сътрудничество за бъдещето на космическите изследвания в страната.
Той сподели също, че по повод Седмицата но Космоса има планирана Международна научна конференция от 22-ри до 25-и октомври.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа, бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..
Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts. Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg