Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Клас 90" и носталгията по младостта

Дебютът в игралното пълнометражно кино на Бойко Боянов беше част от конкурсната програма на "Златна роза" 2024

4
Снимка: Филип Бакалски

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза".

Заедно със сценариста Станислав Тодоров-Роги измислят героите и техните истории, като се уповават на целия си жизнен опит. Филмът всъщност е една смесица между фикцията и личната реалност.

Очакваният купон на съучениците, дипломирани от гимназията през 1990, се превръща в травматично събитие, защото на повърхността изплуват старите и нови болки, които ги преследват и спъват в живота. Общата картина на техните различни съдби, несбъднатите им мечти и настоящи цели отразяват бурните и несигурни години след падането на Берлинската стена.


Контекстът на филма говори за това как едни млади хора, попарени от системата, са навлезли в новата идея за света. Зрителят разбира какъв път е извървял всеки един от персонажите в сянката на Държавна сигурност. Налице е точната психология на поколението, която дефинира типологията му. Животът след прехода дооформя тази топология, но не я измества от същността ѝ.

Визуалният ключ на "Клас 90" стъпва на възможно най-натуралната атмосфера, за която спомага и работата на оператора Мартин Балканкси. Мястото е ясно, действието още повече: пълно разголване. Няма декларации, които да заменят емоциите, филмът е премерен и дозиран. Той не флиртува със зрителите, а директно им говори. Затова и заразява с енергия от екрана. Водеща заслуга за това имат актьорите. Според критиката те са недвусмислено добри и играят като истински ансамбъл.



Това са Юлиан Вергов, Параскева Джукелова, Роберт Янакиев, Георги Златарев, Любомир Нейков, Биляна Петринска, Стефан Денолюбов, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Людмила Митева и Стефка Янорова.

Всички те се завръщат към гимназията, където има нещо недовършено, недоизказано за тях. И като една съвременна Чехова история, "Клас 90" води до усещането за носталгия по младостта. Тъга по отминалото, но не и по социализма.

Бойко Боянов разказва повече в звуковия файл.

Премиерата на "Клас 90" ще бъде на 24 януари, разпространител е Форум Филм България.

Снимки: Филип Бакалски, "Златна роза"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валери Петров

Изкуството в мен: "Тавански спомени" на "хвърчащия" Валери Петров

Валери Нисим Меворах, познат като Валери Петров , е писател, журналист, преводач, драматург и дипломат. Учудващо е, че любимият на всички ни създател на "Копче за сън" и "Морско синьо" всъщност е лекар. Първата книга на Валери Петров "Птици към север" излиза от печат, когато авторът е едва на 18 години. Оттогава до смъртта си през 2014..

публикувано на 07.11.24 в 10:04
Юлиана Сайска

Тийнейджърът в мен: Юлиана Сайска

На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..

публикувано на 07.11.24 в 09:44
Калин Серапионов, Choose Training, 2014-2018, видео

Пред очите ни – видеоарт

Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..

публикувано на 07.11.24 в 09:30

Двама българи с Universi Estremi в сърцето на Рим

Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi  Estremi. Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови..

публикувано на 07.11.24 в 08:50

"Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда – за първи път на български език

Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда, "най-великият поет на XX век на всички езици", както го определя Габриел Гарсия Маркес, излезе от печат за първи път на български език в превод на Калин Коев. С настоящото издание отбелязваме и 120 години от рождението на Неруда.  Страстно чувствена и изригваща с цялата еротична мощ..

публикувано на 07.11.24 в 08:30