Днес (7 октомври) в град Русе ще се проведе ежегодният Фестивал на хора с увреждания "Светът е за всички", организиран от сдружение "Смело сърце". За участниците и програмата в "Нашият ден" разказва Пенка Попова – координатор на събитието.
Попова споделя: "Целта на фестивала е да насърчи разбирането и уважението между различните групи хора и общности, както и да създаде пространство за обмен на идеи и опит, в което се спазват принципите на равноправие, справедливост и уважение. Идеята е да се поощри социалното включване на хора, които са изпаднали в социална изолация, да се преодолее такова социално изключване и да се промени отношението на хората с увреждания към себе си и на останалите хора, които са с по-добър социален статус, към тях."
Идеята за фестивала възниква преди повече от 16 години като инициатива на областния съвет за социално включване на хората увреждания. Сдруженията, които са били многобройни и активни, са се възприемали като конкуренция и фестивалът е предоставил възможност за обединяване на усилията, по думите на Попова.
По време на ежегодното събитие организации на хора с увреждания, центрове за подкрепа от региона, учебни заведения и читалища презентират силните страни на хората в неравностойно положение.
Голямата борба е за подобряване на градската среда и осигуряване на материален и духовен достъп до нея за хората с увреждания. Попова изтъква, че в това отношение в Русе има напредък.
Програмата на фестивала включва панел с благотворителен базар, както и концерт, в който ще бъдат включени разнообразни изкуства – поезия, танц, пеене.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg