Какво се случва в секундите живот между два кадъра? Там, където разноликият, чаровен, конфликтен, но и все пак любим свят на родната ни кинематография се развихря?
Доц. Деян Статулов, кинокритик, сценарист, ръководител на сектор "Екранни изкуства" в Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, има отговор. Случват се разговори, които свидетелстват за пътя на твореца, отговорен за визуалната памет на нашето общество, а именно – българското кино.
В първата от поредицата си книги разговори за настоящия образ на родната ни кинематография Деян Статулов разговаря с 51 съвременни кинотворци. Те споделят свои истории от филмовия си свят, а самите разговори, правени през последните пет години, са като моментна снимка от работата им. Авторът не е търсил изчерпателност или актуалност извън конкретния филм или роля, които са провокирали срещата с всеки от творците, търсил е тяхната по-интимна страна. Точно затова и не става дума за интервюта, а тъкмо за разговори. Между два дубъла на снимачната площадка, между две репетиции, откраднати в почивката в театъра, или просто между две бири.
Всичко започва с въпроса защо са избрали да се занимават със съответната професия, който според Деян може да послужи като пътеводна светлина за младите, които тепърва решават да учат и да се развиват в сферата на киноизкуството, и продължава с навлизане във вътрешния свят на личността. Как всеки един от героите в книгата е работил върху даден филм или роля, как се справя с емоционалните проблеми, които понякога се зараждат, как си почива между две роли.
"Това по някакъв начин съм се опитал да покажа на зрителите, читателите, които са решили да прочетат "Между два кадъра" – да видят как се случва тази магия, която коства буквално много пот и липса на сън" – казва кинокритикът и допълва – "Надявам се така и някои зрители, които все още имат съмнение по отношение на българското кино, да го погледнат под друг ъгъл, малко по-позитивен."
Откъси от разговорите са публикувани в сп. "Култура" и сайта kinoto.bg, а други се отпечатват за първи път. Всички са различни, каквито са и събеседниците – някои са по-приказливи, други по-обрани, но това, което ги обединява, е желанието им да снимат кино в България.
И тъй като книгата "Между два кадъра" поставя началото на поредица, в която съвременните творци на българското кино разказват за своя път към филмите, които гледаме, Деян Статулов вече работи върху продължението. В него 52 творци ще споделят за своята отговорност към родната ни кинематография.
В първото издание откриваме Алек Алексиев, Ана Пападопулу, Васил Василев-Зуека, Весела Бабинова, Виктор Божинов, Виктор Чучков, Галин Стоев, Димитър Николов, Иван Бърнев, Ирини Жамбонас, Мартина Апостолова, Ованес Торосян, Станислав Тодоров-Роги, Стефан Командарев, Стефан Вълдобрев, Стефан Денолюбов, Теодора Духовникова, Юлиян Вергов, Яна Титова и много други.
Много от героите в книгата са носители на "Златна роза". Това от своя страна провокира своеобразно завръщане към 42-рото издание на фестивала на българското ни седмо изкуство "Златна роза", и надникване в сърцевината му.
Според Деян Статулов филмовият фестивал е създал една утвърдена традиция с годините. Макар в зараждането му киното да е било необходимо изживяване за зрителите, които по това време не са имали такъв достъп до телевизионно съдържание, но пък самите филми да са се използвали за прокарване на определена идеологическа норма, днес усещането за празник е не по-малко, а в кинематографията ни все повече се открива свобода. Фестивалът предлага разнолика филмова продукция, която дава възможност да се види накъде върви киното в България. Жанрове, стилистика, сюжети, авторски нагласи и търсения говорят за свободата на твореца, който се изразява чрез средствата на филмовия език. В заключение на това кинокритикът обясни, че българският кинематографист е на едно много добро ниво спрямо своите европейски събратя. Това, което признава, че му липсва обаче, е комедията.
"Златна роза" събра хора, които обичат киното, хора, които правят филми, и хора, които подхождат към тях с критично око. Някъде там, между срещата на киното с неговата публика и възможността всеки да си даде сметка къде точно се намира нашата идея за изкуство на широк екран, се случи и самото представяне "Между два кадъра".
Официалната среща на читателите с книгата обаче ще бъде на 7 октомври от 18.30 часа във Филмотечно кино "Одеон".
Целия разговор с Деян Статулов чуйте в звуковия файл.
16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA). Етикетът..
В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..
Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..
След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си. Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg