Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нура Минт Сеймали, златният глас на Мавритания, за първи път в България

Квартетът на световноизвестната мавританска певица и музикантка пристига за концерт на 10 ноември по покана на "Аларма Пънк Джаз" на БНР. Преди групата ѝ на сцената на Голямата зала на *Mixtape 5* с песните от новия си албум ще се представят Хюго Рейс и Микеланджело Русо от Мелбърн

Джайш Оулд Шигали, Нура Минт Сеймали, Осман Туре и Матю Тинари
Снимка: Малика Диагана

Нура Минт Сеймали, златният глас на Мавритания, световноизвестната майсторка на "ардин" (западноафриканска арфа от рода на "кора"-та и "камале нгони"-то, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура), потомка на стар грио-род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика Сеймали Оулд Ахмед Вал, отраснала с песните на втората си майка Дими Минт Абба (за времето си също най-известната в света мавританска певица), прави първите си крачки в професионалната музика още на 13-годишна възраст.

От около десетилетие е артист на водещия лейбъл за уърлд музика Glitterbeat, с който свързваме имената на любими музиканти като Tamikrest, Dirtmusic, Басеку Куяте и Ngoni Ba, Самба Туре, Altın Gün, Гайе Су Акйол, Al-Qasar, Кинг Аишоба, Širom, Баба Зула, Ammar 808, Sonido Gallo Negro, Кел Асуф, Азиза Брахим, Ifriqiyya Electrique и много, много други...

Музикантите в квартета ѝ са нейният съпруг Джайш Оулд Шигали, също от семейство на грио (това са пазителите на паметта в западноафриканската култура), виртуоз на традиционния струнен инструмент "тидинит", музиката за който той адаптира за електрическа китара с допълнителни прагчета за четвърт тонове; Осман Туре – най-добре познатият басист на Мавритания, работил още с бащата на Нура, и американският барабанист Матю Тинари, живеещ вече второ десетилетие в Западна Африка и изградил свой собствен стил на свирене на границата между психеделик-рока и традиционната западноафриканска музика.

Самата Нура Минт Сеймали участва още в албуми на гостувалите наскоро в България Tinariwen от Мали (Amadjar от 2019 – заедно с Джайш, Стивън О`Мали от Sun O и Уорън Елис от The Bad Seeds) и Алюн Уад от Сенегал (Sultan от 2022). Сънародникът ѝ Джакраве Юба Диа (свирил у нас три пъти като басист на групата на Бомбино) определя групата ѝ като "най-важната съвременна мавританска формация и единствената, чиято популярност е надскочила границите на страната и жъне световни успехи".

Преди квартета на Нура Минт Сеймали на сцената на A-Side на клуб *Mixtape 5* ще чуем съвсем нова пълнометражна програма от любимеца на българската публика Хюго Рейс (Dirtmusic, The Wreckery, Fatalists, ex-The Bad Seeds) заедно с живеещия също в Мелбърн италиански магьосник-мултиинструменталист Микеланджело Русо (тромпет, хармоника, клавишни и специални ефекти, член също и на австралийската група на Хюго The True Spirit, която гостува у нас през далечната 2015 г., пак по покана на "Аларма Пънк Джаз"). Двамата издадоха първия си съвместен албум като дуо преди няколко години – John Lee Hooker’s World Today - с едни от най-оригиналните препрочити на музиката на Джон Лий Хукър въобще в историята на музиката. A в края на тази седмица предстои да излезе и втори – 100 Years, този път изцяло с авторски песни на дуото.

Концертът на 10 ноември, неделя, се организира от "Аларма Пънк Джаз" и платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" с медийната, морална и логистична подкрепа на Африканския културен център "АфриКая" и Wrong Events. Двама от присъстващите ще имат възможността да спечелят пропуск за следващия голям африкански концерт на "Аларма" – този на най-великия жив западноафрикански блусмен днес – Бубакар Траоре от Мали – на 30 ноември в същата зала.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45