В Деня на психичното здраве в "Нашият ден" разговаряме с проф. Христо Хинков, психиатър, бивш министър на здравеопазването.
Разбирането на проблема в областта на психическото здраве в България е свързано с нивото на културно развитие у нас, смята проф. Хинков.
"Изоставаме драстично в това културно развитие от водещи европейски народи, където сме се устремили, където е нашият цивилизационен избор", казва гостът.
Необходимо е в българското общество да се промени отношението към психично болните пациенти. Трябва да бъде видян потенциалът на тези хора да бъдат пълноценни граждани.
След като излиза от НЗОК и започва да работи за Центъра по обществено здраве, проф. Хинков се отдава на темата за реформа в психиатрията. За съжаление наблюдението, което има през всичките тези години, е, че голяма част от самите психиатри у нас са доволни от сегашното положение.
Много стъпки трябва да бъдат извървени, за да се достигне до разбиране и справяне с проблема за психичното здраве, по думите на проф. Хинков. На първо място остава въпросът за акредитацията на психиатрични заведения, която е премахната. Ако акредитацията се обвърже с възможностите за включване на договорите с НЗОК, това би затегнало контрола, обяснява проф. Хинков.
Голям проблем е липсата на клинични пътеки в психиатрията. Няма нито една частна психиатрична клиника, защото тя не би могла да сключи договор с НЗОК. Проф. Хинков споделя, че се е стигнало до решение да се прокарат такива клинични пътеки за тежките психиатрични болести, но то не е влязло в действие.
Психиатърът дава пример с Италия, където още преди близо 40 години започва реформа в отношението на специалистите към психично болните пациенти. В следствие на разбирането, че тези пациенти могат да функционират пълноценно в обществото е затворена голямата психиатрична болница в Триест, разказва проф. Хинков. Гостът пояснява, че в развитите общества тенденцията е насочена към психо-социалната рехабилитация.
Към момента у нас съществуват 12 центъра за психично здраве. Докато заема длъжността министър на здравеопазването, проф. Хинков предлага като част от Плана за развитие и устойчивост да бъдат изградени още 12 центъра в областните градове, където няма такива. Решението е било на прага да се осъществи, но не е достигнала политическа воля, по думите на проф. Хинков.
"Българското общество преминава през някакво развитие, но трудно понася изискванията на демократичното и предизвикателствата на съвременния свят. Появяват се най-различни гласове, които са радикални и призовават към безумни неща. Гласът на разума започва да затихва", коментира проф. Хинков, но допълва, че остава оптимист.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg