"Ямбол. 1967-а. Дълбок социализъм. Тази рецепта е незабавно разпознаваема, но изпълнението ѝ в новия роман на Яница Радева "Годината, която започна в неделя" е по-различно и далеч по-плътно откъм сюжет и описателност.
Макар и неназован, провинциалният Ямбол, този град "като всеки друг в китното ни, както казват, отечество", се превръща в арена на редица лични съдби, ала разказани по надвременен и общочовешки начин. Обикновеността, изцяло битовите истории и общественият фон придобиват екзистенциална приказност – и заради образния език, и заради граматическите избори (като преизказното наклонение), и заради гледните точки."
Това е началото на текста от "Литературен вестник" на Антония Апостолова за романа на Яница Радева, който снощи имаше премиера в Чешкия център. За книгата говори Надежда Радулова, Калоян Георгиев свири на арфа, а художничката на корицата Маргарита Дончева на живо изписа калиграфски заглавието.
Чуйте Надежда Радулова и Яница Радева.
Фотограф – Яна Лозева
Мултимедийният албум "Антарктически приказки" на Теодосий Спасов и Християн Цвятков е продължението на музикално-поетичния спектакъл със същото име, който представи музика, композирана на Антарктида. Дванайсетте оригинални композиции, които смесват джаз, фолклор и други стилове, са записани на остров Ливингстън по време на една от експедициите..
Думата "мештра" означава майстор. Употребявала се е в тайния говор на строителите до средата на миналия век. По повод ретроспективната изложба с това заглавие на Атанас Гаджев (1960-2018) излязоха две книги. Едната е луксозен албум с негови творби и текстове на Албена Спасова, Филип Зидаров, Еми Барух, Моника Попова. Другата е фототипно..
Изложба и форум, озаглавени "По пътя на теснолинейката", започват днес в София, в Университета по архитектура, строителство и геодезия. До 8 ноември предстоят много любопитни събития, които са кулминация на проект, посветен на опазването на културното наследство на родопската теснолинейка и очертаването на визия за нейното развитие. Проектът е дело на..
Столичната галерия "Риволи" представя днес изложбата "101 години Сюрреализъм". Експозицията включва класически и съвременни представители на артистичното течение. Откриването е в 18 часа. С Елена Болтаджиева , управител на галерията, разговаря редакторът Ани Маринова – чуйте!
Градската художествена галерия "Атанас Шаренков" в Хасково представя изложбата "Кимоната ни говорят" днес от 18 часа. Със събитието се откриват 36-ите Дни на японската култура в града, които ще се проведат от 28 до 30 октомври. За предстоящото събитие и за акцентите в програмата, която включва още лекции и презентации, в ефира на програма "Христо Ботев"..
Известният старозагорски математик и педагог Любомир Любенов получи официална покана от Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence (MBZUAI)..
Емоционална музикална вечер очаква жителите на Кърджали. От 19 ч. в Дом на културата можете да слушате концерта "Музиката на Испания и Латинска..
На 31 октомври се навършват 508 години от началото ѝ. Ще се върнем няколко века назад – в началото на XVI век – време на големи противоречия. Католическата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg