Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Замърсяването на една градска река

Р. Новачица
Снимка: МОСВ

Замърсяването на една река – разговор в "Нашият ден" с архитект Мартин Микуш за случващото се със столичната река Новачица в район "Изгрев" към Столична община. 

Много от системите на града започват да издишат заради бързата урбанизация, както и заради либерализацията в услугите, заявява гостът. В момента подаването на битова и питейна вода в София се поверява на корпорация, която би следвало да си сътрудничи много добре със Столична община. Вместо това жителите на града са изправени пред поредната скандална ситуация, по думите на Микуш.  

Р. Новачица е замърсена с битови отходни води, което води до дискомфорт и здравни рискове за хората, живеещи в района на Ловен парк, разказва Микуш.  

След редица граждански сигнали и недоумение защо е допусната ситуацията от страна на местната администрация и отговорните институции, "Софийска вода" АД излезе с официална позиция.

Официална позиция на Софийска вода:  "На 07.10.2024 г. "Софийска вода" АД започна работа по изпълнението на проект "Подмяна на канализационен участък от Десен слатински колектор (ДСК), от ул. "Д-р Любен Русев" до съществуваща ревизионна шахта при УПИ VIII, кв.1". Строително-монтажните работи се изпълняват изцяло на територията на МБАЛНП "Свети Наум".

Проектът предвижда подмяна на участък от колектора, изграждан през 70-те години на миналия век. Бетоновите канализационни тръби се подменят с тръби от стъклопласт. Изпълнението му е свързано с две основни цели: да се подобри проводимостта на колектора, който се претоварва при дъжд, и да се предотврати влошаването на състоянието и разрушаването му, поради тежкия му режим на работа. По този начин се елиминира и рискът от наводнения на териториите, попадащи във водосбора му. 

Подмяната на участъка е спешна и не може да се отлага. Колекторът отвежда отпадъчните води от значително застроена и населена територия на гр. София и компрометирането му може да доведе до критично подприщване и наводнения на прилежащи имоти. В допълнение съществуващото му трасе преминава под административна сграда на територията на МБАЛНП "Свети Наум" и при евентуално пропадане може да предизвика фатални последствия.
Изпълнението на планираните строително-монтажни работи технически е неизбежно без отстраняване изцяло на водите от колектора, т.е. временно отбиване на отпадъчните води към коритото на р. Новачица."

Становището на "Софийка вода" завършва със заявката, че в началото на 2025 година ще се възстанови нормалната работа на колектора и отвеждането на водите за пречистване към пречиствателна станция.
За налагащото се спешно отбиване на отпадъчните води са уведомени РИОСВ-София и Басейнова дирекция – Дунавски район. 

Очаква се "Софийска вода" да предостави на РИОСВ-София график и писмена подробна информация за предвидените ремонтни дейности и за преустановяването на отвеждането на отпадъчните води в реката.  

Микуш коментира, че е скандално такава информация да бива укривана от гражданите до последно – пропуск в комуникацията от страна на "Софийска вода" и район "Изгрев" към Столична община. Подобни решения представляват здравен риск и информационното затъмнение е некоректно, по думите на архитекта. Редно е да бъдат поставени своевременно предупредителни табели, както и да бъде поднесено извинение на живущите непосредствено до проблемния участък, смята гостът.  

В края на разговора Микуш заявява: "Предстои да бъде избран нов главен архитект на София. Без активно гражданско участие няма как да изправим дефектите в институциите, наслагвани с годините. Тънкият слой от активни граждани не трябва да бъде низвергнат. Гражданите трябва да знаят, че имат право на информация."

Повече по темата чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58