Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Несъзнаваният сценарий за бъдещето и добрият професионален избор

Снимка: Pixabay

Как анализът на несъзнавания сценарий за бъдещето, който от ранна детска възраст носим у себе си, може да помогне за по-добър професионален избор? На този въпрос отговаря гостът в "Нашият ден", гл. ас. Сезгин Бекир от Института за изследване на населението и човека към БАН, автор на книгата "Транзакционен анализ и професионално ориентиране".

"Транзакционният анализ е теория, която възниква през 50-те години на ХХ век в САЩ. Основател на теорията е Ерик Бърн. Основната идея на транзакционният анализ е да се изследват социалните взаимодействия между хората. Във всеки един момент, когато общуваме помежду си, ние обменяме информация. Авторът именува този обмен "транзакция" и оттам идва името на теорията.", пояснява психологът.  

В своя монографичен труд д-р Бекир изследва теоретичните конструкти и тяхното възможно приложение в професионалното ориентиране на младите хора.

Още от малки ние се впечатляваме от една или друга професия. Момченцата най-често мечтаят да бъдат полицаи, спортисти, космонавти, докато момиченцата искат да станат балерини, медицински сестри или учителки. Тези решения в ранна възраст, които се формират несъзнателно, се предполага, че влияят на професионалното ни ориентиране като възрастни, по думите на д-р Бекир.

Животът днес е динамичен, което влияе и на кариерното развитие на младото поколение. Младите хора са готови да експериментират в професионален план, за да намерят баланс между личния живот, собствените си интереси и кариерата, изтъква психологът.

Д-р Бекир дава пример от професионалната практика, илюстриращ транзакционния модел на кариерно ориентиране.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49