Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

Снимка: Pixabay

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване, обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.  

Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя на хора с наднормено тегло в неработоспособно състояние – важен ход за икономиката и здравеопазването, според Стрийтинг.

Още за политиката, която би променила правилата на общественото здраве – чуйте в репортажа на кореспондента Веселин Паунов в звуковия файл:  

Ендокринологът д-р Наталия Темелкова от УМБАЛ "Александровска" коментира в Lege Artis идеята на великобританския здравен министър.

Талиите ни тежат на здравеопазването, потвърждава д-р Темелкова. Ако обиколката при жените надвишава 88 см, а при мъжете – 102 см, това е съществен белег за метаболитен проблем, пояснява специалистът.

Затлъстяването е многофакторен проблем и бич, чиято перспектива е да нараства, заявява д-р Темелкова. Тя подчертава, че наднорменото тегло е рисков фактор за развитие на диабет, сърдечно-съдови и други болести.

Ето защо ендокринологът адмирира всякакви усилия, които биха коригирали проблемът със затлъстяването.

Що се отнася до масовата употреба на споменатите медикаменти, д-р Темелкова има медицински задръжки.

Въпросните лекарства са с определени индикации и безработицата не е една от тях, подчертава ендокринологът. Бумът на терапията с "Оземпик" крие рисковете на неправилната медицинска намеса. Много е важно в регулирана среда компетентни лекари да преценят кой пациент е подходящ за такова лечение и кой не е.

Медикаментозната терапия срещу затлъстяване може да доведе и до нежелани странични ефекти. Тези лекарства се отразяват на метаболизма, стомашната функция, възможността за забременяване. Не на последно място, се наблюдават различни лекарствени взаимодействия, обръща внимание д-р Темелкова.

Затлъстяването е хроничен проблем, който се повлиява бавно и трудно, затова ефектите от профилактиката биха станали видни след години, по думите на д-р Темелкова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Колев и Иво Хараламбов

Новият живот на белия боб

Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..

публикувано на 09.07.25 в 14:06

Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национална стачка

Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални  ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..

публикувано на 09.07.25 в 13:48

СБАЛАГ "Майчин дом" вече разполага със сектор за кенгуру-грижа

Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..

публикувано на 09.07.25 в 13:31

Има политическа воля за промени в Наредба № 1 от 2015-а за провеждане на специализации

Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..

публикувано на 09.07.25 в 12:50

МЗ предлага несъгласието за донорство да се изразява с декларация

Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..

публикувано на 09.07.25 в 12:10