В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване, обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.
Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя на хора с наднормено тегло в неработоспособно състояние – важен ход за икономиката и здравеопазването, според Стрийтинг.
Още за политиката, която би променила правилата на общественото здраве – чуйте в репортажа на кореспондента Веселин Паунов в звуковия файл:Ендокринологът д-р Наталия Темелкова от УМБАЛ "Александровска" коментира в Lege Artis идеята на великобританския здравен министър.
Талиите ни тежат на здравеопазването, потвърждава д-р Темелкова. Ако обиколката при жените надвишава 88 см, а при мъжете – 102 см, това е съществен белег за метаболитен проблем, пояснява специалистът.
Затлъстяването е многофакторен проблем и бич, чиято перспектива е да нараства, заявява д-р Темелкова. Тя подчертава, че наднорменото тегло е рисков фактор за развитие на диабет, сърдечно-съдови и други болести.
Ето защо ендокринологът адмирира всякакви усилия, които биха коригирали проблемът със затлъстяването.
Що се отнася до масовата употреба на споменатите медикаменти, д-р Темелкова има медицински задръжки.
Въпросните лекарства са с определени индикации и безработицата не е една от тях, подчертава ендокринологът. Бумът на терапията с "Оземпик" крие рисковете на неправилната медицинска намеса. Много е важно в регулирана среда компетентни лекари да преценят кой пациент е подходящ за такова лечение и кой не е.
Медикаментозната терапия срещу затлъстяване може да доведе и до нежелани странични ефекти. Тези лекарства се отразяват на метаболизма, стомашната функция, възможността за забременяване. Не на последно място, се наблюдават различни лекарствени взаимодействия, обръща внимание д-р Темелкова.
Затлъстяването е хроничен проблем, който се повлиява бавно и трудно, затова ефектите от профилактиката биха станали видни след години, по думите на д-р Темелкова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg