Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В памет на Димитър Еленов: Филм и изложба ни връщат към златната ера на българското кино

Филмът "Свободен, по-свободен, Димитър", посветен на изтъкнатия български режисьор и театрален педагог Димитър Еленов, бе представен пред публика в рамките на фестивала "Синелибри", който се провежда в момента. Този вдъхновяващ документален проект има за цел да отдаде почит на големия творец, чието влияние върху българската театрална сцена и кино е неоспоримо.

Паралелно с премиерата на филма, "ДИМИТЪР ЕЛЕНОВ фондация" в сътрудничество със Столична община, организира специална изложба, посветена на живота и творчеството на Димитър Еленов. Експозицията е разположена на открито, в градинката пред Националния дворец на културата, и ще бъде на разположение на посетителите до края на месеца.

На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката ще има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век.

Режисьорката на филма Розита Еленова, която е и съпруга на Димитър Еленов, споделя своето вълнение за предстоящите събития. В интервю за медията тя разкрива:

"За мен е важно, че в експозицията, която ще бъде до края на месеца в градинката на НДК, са включени фотоси от театрални постановки и филмови роли от биографията на Димитър Еленов. На снимките ще могат да се видят и известни имена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева и други. Ние представяме един много силен период от българския театър и кино. Това са годините преди цифровата фотография, когато запазването на тези снимки в оригиналния им вид беше истинско предизвикателство."

С изложбата и филма публиката ще има възможността да се запознае с живота и постиженията на Димитър Еленов и да открие отново неговия принос към културата и изкуството. Събитията обещават да вдъхновят и да припомнят за страстта и отдадеността, с които творецът е работил през целия си живот.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29