Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акценти от българското участие на книжния панаир във Франкфурт

Снимка: www.fr.de

Какво място заема българската литература на панаира на книгата във Франкфурт и как премина събитието по повод 15 години от Европейската награда за литература? Директно от Франкфурт разказват в "Нашият ден" Светлозар Желев и писателят Тодор П. Тодоров.

Българските участници общуват активно със свои колеги, особено от Гърция, Франция и Италия, а днес (17 октомври) е денят на българското откриване. Международното литературно събитие протича със сериозно дипломатическо присъствие, като е посетено от постоянния представител на ЕС в Германия, както и от директора на Съвета по образование, младеж, спорт и култура, споделя Желев. 

Желев заявява, че книгоиздаването е бизнес като всеки друг, но същевременно е поле на литературна дипломация, на доверие, общуване и приятелство. Много важни и актуални теми биват обсъждани във формалните и неформалните срещи между книгоиздатели и писатели, разказва Желев и поставя акцент върху лекцията на Енрико Турин, зам.-директор на Федерацията на европейските книгоиздатели. Лекторът е представил резултатите от книгоиздаването през последните 10 години, тенденциите сред читателите и съвременните механизми на книжния пазар.

Днес ще бъде представен Черноморският международен литературен фестивал, чието второ издание ще се проведе в Бургас от 5 до 8 юни, съобщава Желев. Фестивалът обединява литературите на пет държави – Румъния, Грузия, Украйна, Турция и България.

Тодор П. Тодоров се включва в разговора, за да разкаже за вчерашното честване на 15-годишнината от създаването на Европейската награда за литература. Тодоров, който е носител на специално отличие за романа си "Хагабула", споделя, че вчера е презентирана самата роля на наградата за утвърждаването на наградените автори и книги.

Това е особена награда. Тя не се състои само във връчването на признание, нито дори във финансирането на превод. Тази награда в настоящия формат е насочена към изгряващи автори и подпомагане на тяхната активност, като дава възможност на тези писатели в подходящия момент да работят с хора, запознати с международния книжен пазар, по думите на Тодоров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19

85 години от рождението на Георги Заркин – поетът на съпротивата

На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..

публикувано на 03.04.25 в 11:13

Какво прави едно изкуство "кич"? Размисли чрез експозиция

"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..

публикувано на 03.04.25 в 09:55

Най-важните европейски сюжети, втъкани в гоблени

До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..

публикувано на 03.04.25 в 09:51

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33