Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Лозен стана дом на първия музей на лютото в Европа

| Интервю

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" беше представен първият "Музей на лютото" в Европа, разположен във ферма "Чили Хилс" в село Лозен. Той е отворен за посещения напълно безплатно и предлага уникално преживяване за любителите на люти чушки. В музея могат да се видят над 130 вида люти чушки от различни краища на света, подредени по географски зони, което прави експозицията не само интересна, но и образователна.

Създателят на музея, Александър Кюркиев, разказва как идеята за този проект се е родила като естествено продължение на работата във фермата за люти чушки. "Имахме идея да направим един кът във фермата, който да е леснодостъпен за посетителите и да изпълнява образователна функция. През годините се убедихме, че много хора, които са фенове на лютото, не осъзнават колко богат е светът на лютивите чушки", споделя Кюркиев.

Когато създават фермата в село Лозен, той и екипът му решават да направят този кът и да го нарекат "Музей на лютото". В него са представени различни сортове люти чушки, информационни табла и инсталации, които правят посещението истинско музейно преживяване. "Ние сме първата ферма за люти чушки в България, която досега беше концентрирана върху отглеждането на суровина за нашите продукти", обяснява той.

От дълго време феновете на фермата питат за възможността да я посетят и да се докоснат до света на лютите чушки. За да отговори на този интерес, Кюркиев създава демонстративна ферма в близост до София, която е отворена всяка събота и неделя за безплатни посещения. Музеят е част от тази демонстративна ферма.

"Музеят изглежда като една голяма оранжерия, дълга около 40 метра, в която има повдигнати лехи, а в тях сме създали географски зони от цял свят. Във всяка зона са засадени представители на люти чушки от съответния регион", разказва още Кюркиев, допълвайки, че всеки посетител може да се наслади и на вкусна храна, приготвена на място.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35