Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Лозен стана дом на първия музей на лютото в Европа

| Интервю

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" беше представен първият "Музей на лютото" в Европа, разположен във ферма "Чили Хилс" в село Лозен. Той е отворен за посещения напълно безплатно и предлага уникално преживяване за любителите на люти чушки. В музея могат да се видят над 130 вида люти чушки от различни краища на света, подредени по географски зони, което прави експозицията не само интересна, но и образователна.

Създателят на музея, Александър Кюркиев, разказва как идеята за този проект се е родила като естествено продължение на работата във фермата за люти чушки. "Имахме идея да направим един кът във фермата, който да е леснодостъпен за посетителите и да изпълнява образователна функция. През годините се убедихме, че много хора, които са фенове на лютото, не осъзнават колко богат е светът на лютивите чушки", споделя Кюркиев.

Когато създават фермата в село Лозен, той и екипът му решават да направят този кът и да го нарекат "Музей на лютото". В него са представени различни сортове люти чушки, информационни табла и инсталации, които правят посещението истинско музейно преживяване. "Ние сме първата ферма за люти чушки в България, която досега беше концентрирана върху отглеждането на суровина за нашите продукти", обяснява той.

От дълго време феновете на фермата питат за възможността да я посетят и да се докоснат до света на лютите чушки. За да отговори на този интерес, Кюркиев създава демонстративна ферма в близост до София, която е отворена всяка събота и неделя за безплатни посещения. Музеят е част от тази демонстративна ферма.

"Музеят изглежда като една голяма оранжерия, дълга около 40 метра, в която има повдигнати лехи, а в тях сме създали географски зони от цял свят. Във всяка зона са засадени представители на люти чушки от съответния регион", разказва още Кюркиев, допълвайки, че всеки посетител може да се наслади и на вкусна храна, приготвена на място.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17