В рубриката "Темите на деня" в предизборната седмица гостува социологът Стефан Георгиев, който анализира философията на гласоподаването в контекста на предстоящите избори.
В предаването "Нашият ден" той изрази мнение, че ценностният подход би трябвало да е водещ в политическите процеси, но в последните години наблюдаваме отстъпление от него. Според Георгиев политическите партии би следвало да представят предложения за управление, основаващи се на ясни ценности – било то либерални или социални. Въпреки това, през последните години се налага по-прагматичен подход, с акцент върху експертни решения, което изтласква идеологиите и ценностите на втори план.
Георгиев отбеляза, че настоящата предизборна кампания не се отличава съществено от предишните. Разговорът между партиите е "обезценностен" и липсват ясни ценностни ориентири. Кампаниите се концентрират основно върху "твърдите ядра" на избирателите, без да се стремят да достигнат до широката маса от граждани.
Той подчерта, че тази кампания, макар на пръв поглед да прилича на предходните, има своите особености. Основен лайтмотив, сред някои от политическите играчи, е борбата за преразпределение на силите, което прави предстоящите резултати още по-интересни, особено при очаквано ниска избирателна активност.
Георгиев посочи и ниската избирателна активност при неотдавнашните избори за районни кметове като индикатор за намалена мобилизация и отслабен капацитет. Той заключи, че политическите кампании трудно могат да привлекат нови избиратели, наричани периферия, и по-скоро се фокусират върху възпроизвеждане на минали резултати.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg