В рубриката "Епизоди от живота" ви представяме една интересна видеопоредица, която е посветена на културата на 90-те години – "Алтерофилия". Инициативата е на креативното студио "Рефлектор" и събира представители на различни субкултури, за да пресъздаде духа на онова време и да покаже как последното десетилетие на XX век е формирало няколко поколения българи.
Поредицата разглежда ключови въпроси като това как се е зародила новата българска култура и как субкултурните течения са оформили общественото съзнание. В нея се проследява трансформацията на обществената енергия от 90-те и нейното влияние върху съвременната култура. Важно е да разберем защо културата на 90-те не е била просто мода, а неизменна част от характера на младите хора в този период.
В предаването "Нашият ден" по БНР, Данислава Делчева от "Рефлектор" сподели повече за проекта и неговото значение. Според нея субкултурите играят съществена роля за развитието на младите хора и изграждането на тяхната идентичност. Тя подчертава, че докато днес музиката все повече се възприема като фон на ежедневието, в "Алтерофилия" тя е централна тема. На фона на музиката от онова време са поставени социалните и политическите събития, които са повлияли на обществото.
"За нас музиката е основното преживяване и това, което ни е изградило," споделя Делчева, което обяснява защо видеопоредицата се фокусира върху нея. Поредицата представя разнообразни герои – някои чрез клипове и текстове на песни, а други като спомени на личности, свързани с 90-те. Сред тези герои са известни фигури като Венци Мицов от "Хиподил" и Кольо Гилъна от "Контрол", които споделят личните си спомени и впечатления от това забележително време.
Така "Алтерофилия" успява да запечата не само музикалния дух на 90-те, но и да освети по-широкия контекст на културните и обществени промени, които продължават да резонират и днес.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg