За обучаването на поколения млади хора в красотата на българската народна песен и за успехите и търсенето на непознати хоризонти разказва в "Нашият ден" Ангелина Ганчева, секретар на НЧ "Васил Левски – 1861" в Карлово. Повод за разговора е 20-годишният юбилей на Детска фолклорна формация "Розова долина" – мост между поколенията, който поддържа фолклорът жив.
Фолклорната формация е основана от бившия секретар на читалището Стефан Мутафчиев, като от самото начало до днес неин художествен ръководител е Велина Иванова, разказва Ганчева.
Носиите са лицето на групата, затова Ганчева изразява благодарност към хората, отзовали се на нуждата от нови сценични облекла за децата. Новите носии са в процес на изработка, добавя гостът.
Ганчева подчертава, че художественият ръководител Велина Иванова не просто учи децата на фолклорно пеене, но подхожда към тях педагогически. Членовете на групата се приобщават от най-ранна възраст, учат се на общуване и взаимопомощ, което се отразява и на тяхното поведение в училище, по думите на Ганчева. Миналата година формацията е надвишила 50 деца, като по-големите проявяват грижа към по-малките, споделя читалищният секретар.
Децата от школата са лауреати на безброй награди и имат много участие, изтъква Ганчева и допълва, че много от членовете на формацията продължават да се занимават с музика и занапред.
НЧ "Васил Левски – 1861?" поддържа активни общо 17 школи и състави, като тази година карловци честват още една годишнина – 155 години театър в града.
Към читалището се развиват прекрасен ансамбъл за фолклорни танци, школа по изобразително изкуство, детски театър, камерен хор "Маестро Георги Атанасов", школи по пиано и гъдулка и още много дейности, разказва Ганчева.
Последното важно събитие в читалището е било награждаването на Стефан Цанев с отличието за духовност, хуманизъм и патриотизъм "Йеродякон Игнатий – Васил Левски".
Организацията на толкова много дейности и събития е трудоемка, зависи от редица фактори и върви ръка за ръка с много притеснения, по думите на Ганчева, за която удовлетворението от добре свършената работа е най-ценно.
В края на разговора гостът кани слушателите на 31 октомври от 18:30 ч. в НЧ "Васил Левски – 1861?" с вход свободен на празничен концерт, посветен на 20-годишнина на Детска фолклорна формация "Розова долина". Специален гост на концерта ще бъде квартет "Славей".
Повече по темата чуйте в звуковия файл:Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева. Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...
Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..
Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg