Хипотерапията или, иначе казано, терапевтични активности с помощта на коне е вид рехабилитационна дейност за деца със специални потребности. Доказано е, че терапията с коне подпомага психическото и емоционално развитие при децата, изгражда поведенчески модели, допринася за това те да бъдат по-самостоятелни и пълноценни като възрастни.
Ваня Тодорова, председател на фондация "Можем заедно", е един от специалистите с дългогодишен опит в тази област. Тя извършва хипотерапевтични дейности с десетки деца в конна база "Ахил", на която е собственик.
Конната база съществува от 10 години и е един от малкото подобни центрове в България, които обръщат внимание на децата със специални потребности. Преди година екипът се изправя пред предизвикателство. Земята, която се ползва за терен под наем, е обявена от собствениците за продажба. Организира се кампания за спасяването на конната база. Отзовават се, преди всичко, индивидуални дарители и благодарение на тях е събрана определена сума, която подпомага закупуването на имот. От май месец, тази година, конната база е на своето ново местоположение, близо до центъра на село Бистрица.
Понастоящем мястото е в процес на доизграждане. Следваща цел на Ваня е превръщането му в център за деца със и без специални потребности, където, освен терапевтичните активности с коне, да се провеждат различни творчески работилници в обособен детски кът, в който всички деца да общуват и играят заедно. Екипът все още се нуждае от подкрепа. Всеки желаещ може да открие повече информация, като посети интернет страницата на фондация "Можем заедно".
Катрин Димитрова разговаря с Ваня Тодорова в "Познати и непознати".
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg