Старата каменна сграда на Музея на анадолските цивилизации в Анкара събира една от най-богатите колекции с древни находки в света. Това е бивш покрит базар, където са се продавали фини тъкани, ориенталски килими и специфичните кози кожи, с които градът бил прочут навред. Покритият базар имал дебели дървени порти, а във вътрешността му били разположени десетки малки дюкяни. През 1921 г. по идея на Мустафа Кемал Ататюрк в тази стара и красива сграда се помещава Музея на анадолските цивилизации. Това е един от първите музеи в града и колекциите му включват ценни и изключително редки предмети на древните анадолски цивилизации. Едни от последните експонати са каменни стели от Гьобекли тепе и Карахан тепе от района на турския град Шанлъурфа, който се намира в района на Горна Месопотамия.
Поне няколко пъти ще чуете водачите да обявяват този музей за един от най-добрите музеи в света. В това няма нищо случайно, защото още през 1971 г. на Музея на анадолските цивилизации му е връчена титлата Европейски музей на годината. Музейната експозиция е допълнена с експонати от други древни цивилизации, обитавали територията на Турция. Ето какво ни разказва за това място Бетигюл Йоз от Камарата на туристическите гидове в Анкара.
В миналото през Анкара е минавал Пътя на коприната и когато търговците са стигали града, са оставали тук три-четири месеца, за да си починат, да продават едни стоки и да купят други. „Какво продава Анкара по това време?“, пита Бетигюл Йоз. Анкара има един продукт, който изнася и който е изключително ценен. „Това са козите кожи, които са меки като коприна. Често ги бъркат с ангора, но това не е тази ангора, която всички познаваме. В Анкара по това време се произвеждат изключително ценните кози кожи, които също се търсят в цял свят. Наричат ги анкарското злато“, разказва Бетигюл Йоз.
Сградата на сегашния Музей на анадолските цивилизации е построен е през 14-15 век. Постройките са били две – едната е този покрит базар, а другата е старинен хан, който е подслонявал пътуващите търговци. Смята се, че покритият базар са се помещавали близо сто дюкяна и в повечето от тях се е продавала прословутата анкарска кожа. Но също така и златни бижута, платове и тъкани. След голям пожар през 1881 г., мястото обаче е напълно унищожено. Но след създаването на Турската републиката, Ататюрк решава, че трябва да бъдем създаден представителен музей, който са събере всички ценни артефакти от различни археологически обекти на територията на Република Турция. Днес той е държавен музей, който никога не заваря врати.
Снимки: Оля Стоянова
B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg