В рубриката "Културен код", в навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, си припомняме спомени от миналото на програмата "Христо Ботев" чрез разказа на дългогодишния журналист и водещ Стойчо Стоев.
В интервю за Terra Култура, Стоев се връща към 1977 година – времето, в което започва своята професионална връзка с радиото, където често се завръщал след кратки отсъствия, като към свой втори дом.
"Това са най-хубавите градивни години, – споделя той. – През тях срещнах изключителни хора и работих с уникални колеги. Деликатността на времето и същността на работата се потвърждават, когато си спомням за моите преподаватели – Веселин Димитров, Марко Семов и други от същото ниво. Те бяха невероятни."
За Стойчо Стоев магията на радиото остава жива и до днес, дори след 47 години в ефира. Той припомня в предаването думите на проф. Веселин Димитров, изключителна фигура в радиожурналистиката:
"Това, че имаш правото да говориш пред национален микрофон, не те прави най-умния, нито те издига на пиедестал. Говори на хората така, сякаш сред тях има по-умни и по-ерудирани."
За Стоев тази философия на смирение и реализъм е основата, върху която се изгражда истинската връзка между тези, които са в студиото, и слушателите от другата страна на микрофона.
През януари идната година Българското национално радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. "Радиото ми е батко", разсъждава Стоев с усмивка, "по-голямо е с 20 години от мен, но ако погледнем по-философски – радиото е по-голямо от всички нас."
В предаването Стоев коментира и езика на съвременната политика, в който "думи като "народ", "суверен", "бъднини" – в политическите лозунги си остават тотално празнословие."
В звуковия файл, излъчен по програма "Христо Ботев", слушателите могат да се потопят в спомените и философските разсъждения на Стоев – едно вълнуващо пътуване през годините на неговата кариера.Чуйте разговора в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg