В рубриката "Културен код", в навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, си припомняме спомени от миналото на програмата "Христо Ботев" чрез разказа на дългогодишния журналист и водещ Стойчо Стоев.
В интервю за Terra Култура, Стоев се връща към 1977 година – времето, в което започва своята професионална връзка с радиото, където често се завръщал след кратки отсъствия, като към свой втори дом.
"Това са най-хубавите градивни години, – споделя той. – През тях срещнах изключителни хора и работих с уникални колеги. Деликатността на времето и същността на работата се потвърждават, когато си спомням за моите преподаватели – Веселин Димитров, Марко Семов и други от същото ниво. Те бяха невероятни."
За Стойчо Стоев магията на радиото остава жива и до днес, дори след 47 години в ефира. Той припомня в предаването думите на проф. Веселин Димитров, изключителна фигура в радиожурналистиката:
"Това, че имаш правото да говориш пред национален микрофон, не те прави най-умния, нито те издига на пиедестал. Говори на хората така, сякаш сред тях има по-умни и по-ерудирани."
За Стоев тази философия на смирение и реализъм е основата, върху която се изгражда истинската връзка между тези, които са в студиото, и слушателите от другата страна на микрофона.
През януари идната година Българското национално радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. "Радиото ми е батко", разсъждава Стоев с усмивка, "по-голямо е с 20 години от мен, но ако погледнем по-философски – радиото е по-голямо от всички нас."
В предаването Стоев коментира и езика на съвременната политика, в който "думи като "народ", "суверен", "бъднини" – в политическите лозунги си остават тотално празнословие."
В звуковия файл, излъчен по програма "Христо Ботев", слушателите могат да се потопят в спомените и философските разсъждения на Стоев – едно вълнуващо пътуване през годините на неговата кариера.Чуйте разговора в звуковия файл.
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg