Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как продължителното излагане на екран повлиява съня?

Снимка: Рixabay

Второ национално изследване на агенция Pragmatica, проведено тази година, сочи, че над 70 % от българите имат проблем със съня и се будят поне веднъж на вечер. Средно в едно денонощие спим по 6 часа и 45 минути.  47% от запитаните се въртят в леглото нощем, 17 % сънуват кошмари, а 13 % пият лекарства за сън. Мъжете спят по-добре от жените, поради което през деня са по-ефективни и емоционално балансирани.

Новите времена раждат нови болести – как продължителното излагане на екран повлиява съня и до какви проблеми води научаваме във "Време за наука" от сомнолога д-р Кирил Терзийски.

"Влиянието на екраните не е само чрез синята светлина, която потиска мелатониновата секреция и нарушава нашия сън, но и с ангажирането на нашето внимание, включително и емоционално, което води до едно премисляне на тази информация в часовете, когато си легнем", пояснява д-р Терзийски.

Непрестанното скролване в социалните мрежи води до зависимост от "непосредствената награда", която тази активност предоставя на мозъка, по думите на сомнолога. Д-р Терзийски допълва, че промяната на нивата на допамин, която настъпва по време на този процес, има доказано отношение към регулацията и качеството на съня.

Пълноценният сън се постига с продължителност и регулярност. Не е необходимо да използваме съвременните приложения за проследяване на съня, за да си усигурим неговото качество, смята експертът.

Д-р Терзийски съветва слушателите да се придържат към здравословен начин на живот, като лягат и стават в един и същи часови диапазон спрямо собствения си циркаден ритъм. Важно е преди сън да не се отдаваме на ангажиращи психо-емоционални или физически активности. За добрата физическа форма и качествения сън е необходимо вечерното хранене да е отдалечено от времето за лягане, добавя сомнологът.

Работата на смени е проблем, известен от дълго време на науката. Препоръчително е смените да се променят през по-голям интервал – поне 10-дневен. Ако човек приключи работа рано сутрин, най-добре е да не излага очите си на дневна светлина и да поспи на затъмнена стая, щом се прибере у дома, съветва д-р Терзийски.

Едно алкохолно питие в умерени количества малко преди лягане може да отпусне тялото и съзнанието. По-голямото количество алкохол обаче води до бързо заспиване, но некачесвтен сън, подчертава д-р Терзийски.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12