Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

OpenFest 2024

Софтуерът с отворен код и свободният софтуер са част от движещата сила зад интернет. Благодарение на общите усилия на милиони хора по цял свят, обединени зад този колаборативен начин на създаване, имате възможност да пазарувате онлайн, да се борите за правата си, да използвате социални мрежи, да развивате бизнес и да правите всички неща, които правим в световната мрежа.

Свободният и безплатен за участие фестивал OpenFest, който ще се проведе на 2 и 3 ноември 2024 г. във форум "Джон Атанасов" в София Тех Парк, ще срещне всички посетители с хората и идеите на това движение и ще даде практически насоки за прилагането им.

През двата дни на събитието посетителите ще имат възможност да се срещнат с будни хора, които създават и допринасят за един по-добър свят чрез софтуер и принципите на етичност, отвореност, свободно споделяне на знание и култура.

Сред акцентите тази година, освен програмирането и технологиите, са и модерният и противоречив Изкуствен Интелект, авторските и интелектуални права и изкуството, което, освен че е създадено да провокира, може да бъде и свободно.

Както всяка година от създаването си през 2003 г., целите на OpenFest са:

– да популяризира проекти и идеи, реализирани с помощта на свободен софтуер и софтуер с отворен код, и/или пуснати под свободен лиценз;

– да бъде място за среща на хора, които да споделят знания и опит във всички разнообразни теми и нюанси на свободата;

– да покаже и да вдъхнови създаването на свободното изкуство, като изследва границите на креативността;

– да помогне на всички, които искат да започнат да допринасят или да градят кариера с отворен код и свободен софтуер.

Пълната програма на фестивала можете да видите тук

Чуйте повече в звуковия файл:

Снимка – OpenFest
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53