Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Зората на човечеството" в музейна експозиция

Националният природонаучен музей при БАН открива на 30 октомври от 17.00 ч. временната изложба "Зората на човечеството" във фоайето на Палеонтологичния музей "Димитър Ковачев", филиал на НПМ-БАН в Асеновград.

Всички познават Люси – най-известната жена, живяла преди 3,18 млн. г. и взела името си от песента на "Бийтълс" "Люси в небето с диаманти". Нейни кръстници и откриватели са палеоантрополозите Доналд Джохансон и Том Грей от съвместната френско-американска експeдиция в Хадар, Етиопия, през 1974 г., които слушали песента по време на разкопките.

Петдесет години след нейното откритие Люси продължава да бъде "икона" за палеоантрополозите и "матриарх" на човешкото семейство. Скелетът на този най-популярен представител на рода на австралопитеците се съхранява в научните колекции на Националния музей на Етиопия в Адис Абеба, под номер  AL 288-1 и принадлежи към вида на афарския австралопитек (Australopithecus afarensis).

В новата временна изложба в Палеонтологичния музей "Димитър Ковачев“, филиал на НПМ-БАН в Асеновград, ще може да се види точно копие на оригиналния скелет на Люси (Australopithecus afarensis), съхраняван в Националния музей на Етиопия. Дарен е на Националния природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) от проф. Дени Жераадс от Националния естественоисторически музей в Париж, дългогодишен участник в палеонтологичните разкопки на НПМ-БАН в България.

Изложбата представя още отливки на изкопаеми останки от хоминида грекопитек, открити в българското находище Азмака, край Чирпан, довели до формулирането на хипотезата, че първите предчовеци, от които произлиза човешката еволюционна линия, са живели на Балканите.

Концепцията за тази изложба е на проф. Николай Спасов от НПМ-БАН. Димитрина Кюркчиева разговаря с него в “Артефир”.

Повече за събитието вижте във Facebook

Снимка –  Палеонтологичен музей "Димитър Ковачев"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две изложби радват приятелите на България в полската столица

Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа. В навечерието на Деня на будителите в галерията на..

публикувано на 31.10.24 в 13:05
Аксиния Пейчева, „Метрополис на грешката“ – изложба в галерия „Ателие 28“

Екология, технологии, градска среда

Големите теми за природата и намесите на човека в нея все така – ако не и все повече – вълнуват съвременните художници. Които без съмнение откликват на тревогите в обществото днес. Артистичният поглед към тях е особен обаче. Търси не само причините за тревогата, но и възможностите за справяне с нея. А същевременно осмисля средата, в която живеем –..

публикувано на 31.10.24 в 12:05
Дили Бозаджиева

Дили Бозаджиева: За изкуството като завръщане към корените

Кампанията на БНР "Българските посланици на културата 2024“ тече и в момента, като предстои да бъдат отличени онези личности, които със своето творческо и житейско присъствие са разширили културните граници на България тази година. Гост в "Нашият ден" е художничката Дили Бозаджиева – един от творците, отличени в миналогодишната кампания...

публикувано на 31.10.24 в 09:13

"Поколение ботокс" – изложба на френския артист 0xec6d0

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията представя творби на известния френски артист 0XEC6D0, който е избрал код за свой артистичен псевдоним. Преди да бъде художник 0XEC6D0 е главен изпълнителен директор в голяма компания. Постепенно..

публикувано на 31.10.24 в 08:22

105 години театър в Перник

105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името "Работнически театър". Днес театърът носи името на българския театрален режисьор, педагог, театровед и драматург Боян Дановски. Първият директор на театъра е Иван Пенчев и го ръководи до 1921 година. Пиесата,..

публикувано на 30.10.24 в 16:12