Националният природонаучен музей при БАН открива на 30 октомври от 17.00 ч. временната изложба "Зората на човечеството" във фоайето на Палеонтологичния музей "Димитър Ковачев", филиал на НПМ-БАН в Асеновград.
Всички познават Люси – най-известната жена, живяла преди 3,18 млн. г. и взела името си от песента на "Бийтълс" "Люси в небето с диаманти". Нейни кръстници и откриватели са палеоантрополозите Доналд Джохансон и Том Грей от съвместната френско-американска експeдиция в Хадар, Етиопия, през 1974 г., които слушали песента по време на разкопките.
Петдесет години след нейното откритие Люси продължава да бъде "икона" за палеоантрополозите и "матриарх" на човешкото семейство. Скелетът на този най-популярен представител на рода на австралопитеците се съхранява в научните колекции на Националния музей на Етиопия в Адис Абеба, под номер AL 288-1 и принадлежи към вида на афарския австралопитек (Australopithecus afarensis).
В новата временна изложба в Палеонтологичния музей "Димитър Ковачев“, филиал на НПМ-БАН в Асеновград, ще може да се види точно копие на оригиналния скелет на Люси (Australopithecus afarensis), съхраняван в Националния музей на Етиопия. Дарен е на Националния природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) от проф. Дени Жераадс от Националния естественоисторически музей в Париж, дългогодишен участник в палеонтологичните разкопки на НПМ-БАН в България.
Изложбата представя още отливки на изкопаеми останки от хоминида грекопитек, открити в българското находище Азмака, край Чирпан, довели до формулирането на хипотезата, че първите предчовеци, от които произлиза човешката еволюционна линия, са живели на Балканите.
Концепцията за тази изложба е на проф. Николай Спасов от НПМ-БАН. Димитрина Кюркчиева разговаря с него в “Артефир”.
Повече за събитието вижте във Facebook:
Снимка – Палеонтологичен музей "Димитър Ковачев"
Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа. В навечерието на Деня на будителите в галерията на..
Големите теми за природата и намесите на човека в нея все така – ако не и все повече – вълнуват съвременните художници. Които без съмнение откликват на тревогите в обществото днес. Артистичният поглед към тях е особен обаче. Търси не само причините за тревогата, но и възможностите за справяне с нея. А същевременно осмисля средата, в която живеем –..
Кампанията на БНР "Българските посланици на културата 2024“ тече и в момента, като предстои да бъдат отличени онези личности, които със своето творческо и житейско присъствие са разширили културните граници на България тази година. Гост в "Нашият ден" е художничката Дили Бозаджиева – един от творците, отличени в миналогодишната кампания...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията представя творби на известния френски артист 0XEC6D0, който е избрал код за свой артистичен псевдоним. Преди да бъде художник 0XEC6D0 е главен изпълнителен директор в голяма компания. Постепенно..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името "Работнически театър". Днес театърът носи името на българския театрален режисьор, педагог, театровед и драматург Боян Дановски. Първият директор на театъра е Иван Пенчев и го ръководи до 1921 година. Пиесата,..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост..
Националното турне "В света на музиката" ще зарадва публиката във Варна и в Сливен в началото на ноември. Маестро Веско Ешкенази , виртуозната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg