Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 563

Бог високо, но не съвсем

проф. Кирил Топалов (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 563 "Трамвай по желание" среща своята публика с проф. Кирил Топалов – изтъкнат писател, драматург, литературен историк, преводач, дипломат.

Конкретен повод за гостуването на професора е актуалната премиера на пиесата му "Бог далеко" в Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и Осман Пазвантоглу, който управлява самостоятелно областта от 1795 г. до смъртта си през 1807 г. Той е смятан за един от най-значимите управители на Видинската област през османското владичество. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев.

Кирил Топалов е роден е на 21 май 1943 година в София и е македонски българин, потомък на бежанци от Дебър. В богатата си научна, творческа и дипломатическа биография Топалов има редица изключителни постижения: директор на Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", членство в Международния ПЕН клуб, в Съюза на българските писатели, по-късно – в Сдружението на български писатели, както и в СБЖ.

През 1998 – 2002 г. е посланик на България в Гърция. От тази позиция Кирил Топалов допринася за преодоляването на стари балкански предубеждения между двете страни, както и за изграждането на атмосфера на доверие в осъществяването на редица важни за България стъпки – премахването на визовия режим, влизането на страната ни в Европейския съюз и НАТО, изграждането на българо-гръцките пътни връзки през Родопите, осъществяването на интензивно културно и икономическо сътрудничество, защита на правата и интересите на многобройната българска икономическа емиграция в Гърция. Представлява нацията ни като посланик и във Ватикана.

От 2018 г. е член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Република Северна Македония.

Любопитна за четящата публика подробност е, че Кирил Топалов е председател на Българската секция на Световното дружество "Приятели на Никос Казандзакис" и член на Управителния съвет на Световното дружество в Женева.

От над 20 години той е професор по българска възрожденска литература в СУ "Св. Климент Охридски" и преподавател в редица университети.

В личен творчески план Кирил Топалов е автор на книги върху историята на българската литература, на известни романи (три от които филмирани), на 17 поставяни на български и чужди сцени театрални и телевизионни пиеси, на книги с разкази за деца.

С "Бог високо" видинската театрална сцена и режисьорът Минчо Събев напомнят на сценичната общественост за високите литературно-драматургични критерии на бележития творец.

В "Софийски истории" и "Живот по неизбежност. Мемоарен роман" Топалов с елегантна доза ирония и самоирония прави житейска и творческа равносметка на събития, срещи и личности по своя необикновен и забележителен път.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлия Владимирова и Антон Димитрачков

Постановката "Животът пред теб" – актуален призив към толерантност

В "Нашият ден" гостува младият актьор Антон Димитрачков , който участва в постановката "Животът пред теб" по Ромен Гари в Театър "199". Представлението може да бъде гледано на 13 и 17 юли от 20 ч. Димитрачков, който е завършил класа на Снежина Петрова в НБУ, разказва за пътя от специалността "Технология на дъвресината" до актьорското..

публикувано на 03.07.25 в 10:32

Лампите MICRA – магията на светлината и бижутата в една серия

В галерия "Теа Алба" Иво Стаменов Отто ще представи своята серия лампи MICRA , вдъхновена от приятелството му с художника–бижутер Симеон Шомов. В новата изложба на Иво Стаменов ще бъде представена съвсем новата серия лампи MICRA , инспирирана от приятелството му с художника–бижутер Симеон Шомов. Начинът, по който бижутата на Шомов си..

обновено на 03.07.25 в 10:17

Съкровищата на НДК оживяват в специален опознавателен тур

Много столичани помнят и знаят, че комплексът Национален дворец на културата е световнопризнат модел за архитектурно-художествен синтез. Това само по себе си подсказва, че в неговия градеж е заложена интеграцията на безценни произведения на изкуството с монументален характер, съответстващи на мащабите му. Освен това сградата е неповторимо..

обновено на 03.07.25 в 10:11

A to Jazz: музикални акценти, фестивална култура и етика

Започва фестивалът A to Jazz – едно от най-емблематичните летни събития в столицата. От 3 до 6 юли в Южен парк II жителите и гостите на София ще се насладят на най-доброто от съвременната джаз сцена. За акцентите в тазгодишната програма и за фестивалната култура в "Нашият ден" разказва директорът и създател на A to Jazz Петър Димитров...

публикувано на 03.07.25 в 10:00

"Фолклорен извор" отново събира таланти от цяла България

Тази година фестивалът "Фолклорен извор" ще се проведе от 3 до 6 юли. Първият ден е посветен на националния конкурс за изпълнители "Старите песни на нов глас" . Конкурсът се организира от сдружение "Фолклорен извор", Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР). За първи път в рамките на конкурса ще се..

обновено на 03.07.25 в 09:58