След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки, началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт.
В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното приложение, което ще проследява ранните симптоми на инсулт при възрастни хора. Проектът се намира във финален етап и предстои административен и регулаторен процес, по думите на госта.
Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници, след като проведена анкета доказва необходимостта от такава кампания, споделя доц. Калпачки.
По отношение на инсулта най-добре е нищо да не се прави преди извършването на скенер, пояснява доц. Калпачки. Ето защо по време на обучението ще бъдат разгледани логистичните въпроси, свръзани с реакцията на медицинските лица в случай на пациент с инсулт.
Работещи центрове в провинцията има, подчертава доц. Калпачки и допълва, че обучението ще представлява най-вече колегиална ориентация, за да бъде овладян инсултът по-добре.
Доц. Калпачки изброява някои фактори, които възпрепятстват работата на специалистите – липсата на 24-часов скенер, бавното пристигане на линейката, лошата ориентация и наличието на кадрови проблем.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg