Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени от обещанията на руския цар, повторно се преселват в Русия, в историко-географската област Таврия, днес в пределите на Украйна).
Потомците на някогашните български преселници днес отново живеят в "страшно време", започнало през 2014 г. с военните действия в Донбас. През март 2022 г. Наталия решава да пристигне в България, при сина си, който е завършил висшето си образование и работи тук и за да изведе от окупираните територии на сигурно място племенницата си. Съпругът и възрастните им родители остават в родното си място. "Ако стане нещо, детето да има макар един жив родител", мисли Наталия.
В България е посрещната и настанена от хората от "Родолюбец" – Културно-просветно дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи, и е дълбоко благодарна за топлотата и грижите им. Самата тя заедно с близките си, които са тук, днес активно се включва в дейността им.
В Украйна Наталия е била начална учителка в училището, разположено между родното село Богдановка и Степановка, където е омъжена. В България започва всичко отначало – работи като социален работник в Българския червен кръст и фондация "За нашите деца". Учи се да говори съвременен книжовен български език "по софиянски". Чувства се добре, особено харесва планините и София, където вижда бъдещето си. "Лично аз някак наполовина се усещам (тук), половина сякаш и аз съм, нещо ми е близко, родно, но от другата страна разбирам, че не съм цялото тук, щото там съм се родила…", споделя Наталия.
Целия разговор чуйте в звуковия файл
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg