Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две изложби радват приятелите на България в полската столица

Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа.

В навечерието на Деня на будителите в галерията на Българския културен институт във Варшава беше открита съвместната изложба "Творчески срещи - Варшава".

В нея свои творби показват проф. Светозар Бенчев (директор на Филиала на НХА в Бургас), проф. Маня Вапцарова и доц. Регина Далкалъчева от Националната художествена академия в София.


В експозицията от полска страна участват деканът на Факултета по живопис проф. Марек Вжешински от Академията по изящни изкуства в гр. Гданск, проф. Марек Сак и проф. Дорота Сак от Академията по изящни изкуства в гр. Лодз. И тримата са добре познати и на българската публика от редица българо-полски творчески проекти.

В последните няколко години БКИ-Варшава организира и подпомогна успешни съвместни изяви на НХА - София и Академията за изящни изкуства в полската столица. В общи експозиционни пространства във Варшава, София и Бургас, неотдавна бяха представени ректорите на столичните държавни художествени академии, както и изяви на студенти и дипломанти от двете висши учебни заведения, които се радваха на огромен успех в Полша и България.


С експозицията "Творчески срещи - Варшава" от БКИ възнамеряват да излезе извън столичното пространство и да направят следващи творчески срещи в други градове в Полша. Именно затова изложбата ще гостува по-късно и в град Гданск. Очаква се филиалът на НХА в Бургас да заработи успешно с Гданската художествена академия, а преподаватели от Академията по изящни изкуства в гр. Лодз да продължават сътрудничество си със свои колеги от България. Това са някои от следващите стъпки между България и Полша за създаване на мостове на сътрудничество в културата и духовността.

На оградата на българското посолството във Варшава са наредени платната от експозицията "Будителките", с която сънародниците ни отбелязват Деня на народните будители – 1 ноември.

Левена Лазарова, директор на фондация
Изложбата е дело на независимия женски сайт "Момичета от града" и досега е показвана неколкократно в България. Тя е с мото „Жените, които променят историята“ и представя фотографии и биографични данни за бележити българки, изиграли ключова роля в осъзнаването на българското общество между 1878 и 1944 г. Сред тях са първата българка дипломат Надежда Станчова, Екатерина Каравелова, Яна Язова, Мара Белчева, Елисавета Консулова - Вазова, Ана Карима, Екатерина Ненчева, Анастасия Тошева, Евдокия Филова и др.

Авторки на изложбата "Будителките" са Левена Лазарова, Косара Чигирева, Елица Павлович и Албена Лимони. Представянето на експозицията във Варшава се осъществява от Посолството на България със сътрудничеството на Българския културен институт.  Тя ще остане на оградата на посолството ни във Варшава до 10 януари 2025 г.

Чуйте подробности за двете изложби от Петър Лянгузов, директор на БКИ институт във Варшава в звуковия файл:


Снимки: БКИ - Варшава
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25