В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски център и Патентното ведомство на Република България организираха специална кръгла маса, на която се споделиха съвети и мерки за защита.
Гост в студиото беше д-р Николай Братов, директор на дирекция "Експертиза и опозиция на марките и географските означения" в Патентното ведомство. Д-р Братов обясни, че мащабите на интернет измамите са достигнали такива размери, че се налага ново ниво на защита и информираност. "Потребителите вече нямат сигурността на физическите магазини, където могат лично да оценят качеството на продукта. В интернет има възможност за закупуване на продукти от всяка точка на света, което разширява кръга на рисковете и улеснява разпространението на фалшиви стоки," коментира той.
Основната заплаха според д-р Братов е свързана с използването на чужди търговски марки. "Най-честите измами са тези, при които недобросъвестни търговци предлагат продукти, носещи името на известни марки, но без съответното качество и произход. Затова е важно да търсим продукти от доказани търговци и да проверяваме информацията в базите данни на Патентното ведомство и службата на ЕС за интелектуална собственост", посъветва той.
За да се уверим, че не сме подведени, потребителите могат да се консултират с Държавния регистър на марките, където могат да потърсят информация за даден търговец или марка. "Един от най-важните съвети е да не се ръководим единствено от ниската цена”, допълни д-р Братов.
Сайтът, през който се извършва покупката, трябва да бъде обезопасен, а условията за покупка — ясни и изчерпателни. "Ако търговецът не предоставя достатъчно данни за контакт и няма ясна политика за обслужване след продажбата, това е сигналза съмнение", обясни д-р Братов. Липсата на прозрачност в информацията също е сигнал, че търговецът не желае да поддържа връзка с клиента след покупката.
Другият събеседник в разговора, комисар Владислав Тодоров, началник на отдел "Престъпления, свързани с незаконното съдържание в интернет" в ГДБОП, обърна внимание на честите измами в социалните мрежи.
"Това са предимно инвестиционни измами, при които хората биват подведени да инвестират в платформи за криптовалути, злато и други обещаващи висока възвръщаемост продукти", разказа той. След като оставят свои контактни данни, потребителите биват залъгани от така наречените "финансови посредници". Те обещават лесна печалба и дори бързо създават акаунти за жертвите. Проблемите обаче започват, когато потребителят се опита да изтегли парите— тогава комуникацията с него перкъсва.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg