Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

| обновено на 06.11.24 в 11:45
Снимка: Дарина Григорова

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата.

Павлин Стоянов подчерта важността на чистия въздух и добрия сън, неща, които често се подценяват в съвременното забързано ежедневие. Според него мнозина страдат от хронична умора и недоспиване, особено когато животът се разкъсва между големия град и природните кътчета на България. “Половината от времето си живеем в София, а другата половина по крайбрежието на Добруджа – усещаме разликата, че в Добруджа се наспиваме бързо”, отбелязва той, акцентирайки върху спокойствието и чистотата на въздуха, които подобряват качеството на живот.

Митовете за крайбрежието на Добруджа са съществена част от разговора, тъй като те според него създават невярна представа за региона. Стоянов обръща внимание на това, че избягва да използва термина "Северното Черноморие", защото думата "Север" внася усещане за студ.  "Това отблъсква хората и подклажда мита, че тук е студено, водата е студена и не става за къпане", споделя той. Реалността обаче е различна – от най-южната точка на България, Резово, до най-северната, Дуранкулак, температурата на водата е еднаква, което прави крайбрежието привлекателно за туристи и през по-топлите месеци.

Друг разпространен мит е свързан с липсата на плажове по крайбрежието в Добруджа. Стоянов категорично го опровергава, обяснявайки, че от Шабла до Дуранкулак се простират непрекъснати пясъчни ивици, които съперничат по красота и удобства на други популярни туристически дестинации.

Темата за работната заетост в района също беше засегната по време на разговора. Стоянов опровергава мита, че в региона няма работни възможности. По неговите думи в близост са разположени известни курорти като "Албена" и "Златни пясъци", които редовно изпитват недостиг на работна ръка. Освен това земеделието в региона предоставя множество възможности за трудова заетост.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43