Филм за самотата и за това как хората се справят с нея дори когато не са физически сами. Филм за търсенето на близост, за появата на любовта и нейното значение. Филм за изборите и живота след тях. Така вижда "Сватба" – екранизацията по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му "Диви разкази", която вече е по кината в цялата страна - актьорът Велислав Павлов.
Режисьор на филма е Магдалена Ралчева. Той имаше своята официална премиера в Кан и получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. По думите на критиците това е един постановъчен костюмен филм, какъвто не сме гледали от години в българското кино.
"Мисля, че се е получило нещо, което да е любопитно. Красиво със сигурност за гледане. Камерата е страхотна, мястото, на което бяхме и снимахме, също е голям герой. Този контекст е много важен", каза в "Кино с думи" Велислав Павлов.
А мястото е сърцето на Родопите. Тъкмо тази планина определя и хората, за които се разказва в "Сватба". Суровата красота на планината оставя отпечатък върху човека, живота му, търсенията и отношенията му.
Във филма участват Ралица Стоянова и Радослав Владимиров, които са в ролята на Хате и Мето, а също така и Васил Банов, Светлана Янчева, Михаил Мутафов и Гергана Данданова. Оператор е Емил Христов, сценарист – Юрий Дачев, а музиката е на Минко Ламбов.
В "Кино с думи" Велислав Павлов говори за първата му среща със сценария на "Сватба", за пресъздадената епоха и усещането за нея, за израстването на героите и неговото лично в професията, за щедростта в партньорството и идеята от "виж ме" да се стигне до "виж ни".
Коментира обаче и събитията около премиерата на постановката "Оръжията и човекът", която Джон Малкович режисира в Народния театър.
"Ето че сега същите хора, които преди време спираха кинопрожекции, се опитват да кажат какво може да се поставя на сцена. Това е възмутително - смята актьорът от трупата на театъра. - Ще ми се обаче да го погледнем трезво и хладно. Това е някакво явление, което набира все по-голяма скорост и за което трябва да започне да се говори сериозно. И то не емоционално, а да се направи някакъв разрез и да се огледа от всички страни. Това е претенция за патриотизъм, която е абсолютно псевдо. Някакви хора, ставайки въпрос за пиеса, за театър, говорят за война, за това, че нещо са осмивали българската армия, което е невярно. Точно тези хора се опитват и да диктуват какво може и какво не може да се поставя от един автор. Това какво е, ако не е някакъв опит за цензура?! Много е опасно."
Велислав Павлов изрично подчерта, че:
"Въобще не става въпрос за Джон Малкович, нито става въпрос за театър. Тези хора се опитват да правят политика. Опитват се да вкарат България някъде, където не е била дори в най-мрачния соц. Говорят за православие, за патриотизъм, за някакви неща от миналото, като че ли България не е светска държава."
Той разясни и факти относно избора на пиесата "Оръжията и човекът":
"Понеже се говори, че пиесата е избрана нарочно, за да бъде провокация и да се тества доколко българите са приспани – пиесата е избрана от Джон Малкович. Аз това го знам, то се знае. Джон Малкович е искал да я постави, защото му се струва интересно, че става въпрос за България в пиеса на Бърнард Шоу, който е световен автор. Така че и това не е вярно."
Актьорът призова зрителите да гледат кино и театър, които се правят сега, защото има хора, които си вършат добре работата.
Целия разговор с Велислав Павлов чуйте в звуковия файл.
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц". Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg