Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от изследването изследването "Преходът: презареждане?".
Експозицията, придружена от дискусионен панел, ще бъде открита на 13 ноември от 18 ч. в Дома на киното. Повече по темата научаваме от госта във "Време за наука" Жана Цонева от Колектив за обществени интервенции.
Снимките в изложбата са направени през пролетта на 2024 година, а придружаващите ги текстове са извадка от задълбочени събеседвания, проведени по същото време в населените места в района на въглищните мини, пояснява Цонева.
Проектът цели да даде гласност на онези пряко засегнати от модернизирането на енергетиката хора, които най-рядко попадат в общественото полезрение. Техните гласове чуваме само когато се разбунтуват, казва Цонева и припомня миналогодишните миньорски протести.
Цонева обръща внимание на начина, по който медиите рамкират дебата, като противопоставят техническия и екологичен "неизбежен прогрес" на "консервативните", защитаващи статуквото работници. Това, по думите на госта, е опростяване на дебата.
Миньорите осъзнават проблема със замърсяването и това е тема, в която взаимно изключващи се позиции намират пресечна точка. Проведените с работниците в мините разговори са представени в каталог към изложбата, поднесен под формата на вестник – така проблемът за декарбонизацията и проблемът за публичността биват обединени.
Цонева запознава слушателите с работата на фотографа Тука Виейра, който се прочува в целия свят с кадър, показващ контраста между луксозна жилищна сграда бедняшки фавел.
Откриването на 13 ноември ще бъде съпътствано от дискусия с авторите на изследването и гост-коментатори – Петко Ковачев, Стойо Тетевенски, Дияна Искрева, бившият директор на РИОСВ – Стара Загора.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg