Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават ентерални храни от държавата, вместо да разчитат на дарителски кампании. Оказа се, обаче, че наредбата, с която НЗОК уж решава проблема, е пълна с куп недомислици, да не кажа абсурди. В резултат на тези недомислици от всички 550 само около 30-35 от нуждаещите се вече имат достъп до тези храни. Но само, ако ги има в аптеките! И все пак родители и специалисти наричат тази малка крачка победа. Така я нарекоха и гостите ни в студиото: д-р Антоанета Тончева – генетик, молекулярен биолог, член на сдружение "Общност Мостове" и Десислава Стефанова – майка на дете с рядко заболяване. Разговорът ни започва от настъпилите промени в лечението на пациентите с малнутриция.
"Животът в бутилка" – така Боряна Драганова, майка на момиче, което вече навърши пълнолетие, нарече живота си. Дъщеря ѝ няма възможност да се възползва от настъпилите промени заради липсата на добре обмислен механизъм за отпускане на ентерални храни.
Друга майка – Лена Стойчева, след 14-годишна борба все пак успява да се сдобие със заветния протокол, който да осигури на порасналия ѝ син в домашни условия да приема тези специални храни.
Чуйте разговорите с Боряна Драганова и Лена Стойчева в звуковия файл.
Липса на цялостна концепция за лечение на малнутрицията в България – това е големият извод, който се налага от разговора до тук. Като последица от това са липса на добра комуникация между ентеролози и диетолози, както и усложнен и недомислен механизъм за отпускане на специални храни.
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg