Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плурализъм и патриотизъм: Пресечни точки или ново разделение?

| Интервю
Снимка: Георги Нейков, БНР

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище".

Разговорът започна с обсъждане на думите на директора на Народния театър, който заяви: Имаше два свята на патриотизъм, единият беше нашият, в който ние направихме световна кариера. Другият беше отвън, където ние показахме на какво ниво на развитие се намираме в момента.

Шопски се изказа категорично, критикувайки изказването и поведението на директора. "Много е странно и несъвместимо ми звучи този господин, който обруга цяла България и раздели обществото ни на две, да говори за патриотизъм. Може би той е точният пример за антипатриотизъм," заяви той и изрази недоволство от съдържанието на пиесата: "Гледах пиесата в интернет, но преди това съм я чел и на английски, а после и в българския превод. Всичките тези квалификации, които се случва в пиесата, са много скверни и обидни за цялата нация."

Шопски подчерта, че не разбира защо думата "национализъм" е натоварена с негативни конотации: "Няма нищо по-прекрасно от това, човек да е националист и да обича държавата си." Той отбеляза, че политиците умело използват тази тема, за да манипулират общественото мнение. Според него липсата на яснота в политиката е довела до това хората да търсят сигурност в по-консервативни и познати идеи, което е напълно разбираемо.

Василев, който е и преподавател по философия в столично училище, се включи в дискусията, отбелязвайки, че публичният диалог в България често е разделен и лишен от реална комуникация. "Забелязвам в публичното пространство, че ние се делим на – ние, вие – къде с основание, къде, когато говорим, не говорим един на друг, а един през друг. В този смисъл няма публична дискусия, няма дебат", коментира той.

Той се съгласи с Шопски относно липсата на яснота и отчуждеността на българите от политическия процес. "Българинът се чувства отчужден от политическия процес", допълни Василев, подчертавайки, че конструктивният разговор и търсенето на пресечни точки са важни за обществото.

Василев обърна внимание на традициите на българския патриотизъм, като подчерта богатото просвещенско наследство и приноса на личности, основали училища и създали културни институции. "Най-големият принос е плурализмът, да имаме възможност за множество гледни точки, дори ако припомним думите на Левски, целта е да живеем в една демократична република", подчерта той.

Според Василев демократичното общество трябва да се характеризира с аргументирана дискусия и политическо действие, които да вървят ръка за ръка. "За мен е много важно да се опитаме в този разговор да очертаем не само пресечни точки, но и да говорим максимално ясно за важните понятия, да очертаем рамка," каза той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10