Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям слушателски интерес. Така бе и сега, макар че първите акценти на диалога бяха върху промените на диабета и неговото лечение в рамките на една година. Подчертахме т.нар. "коварство" на болестта – скритите симптоми, липсата на болков синдром и изявена клинична картина.
"Това, което може да отчетем като промяна дори само в рамките на една календарна година – подчерта нашият тост, е нарастването на броя заболели, голяма част от които не са диагностицирани и не са потърсили лекарска помощ". А "белезите", които захарната болест оставя в организма и в тялото, са огромни.
Има една стара максима, че от диабет не се умира. Но болестта поразява очните дъна, бъбреците, сърдечно-съдовата система, крайниците и нервната система като цяло, влияе върху основните метаболитни функции в тялото. Именно това превръща диагнозата в социално-значимо заболяване. Причините за неговото "отключване" са много: лошите хранителни навици, наднорменото тегло, злоупотребата с алкохол и тютюн, обездвижването, липсата на самоконтрол и редовни кръвни изследвания.
В отговор на слушателски въпроси д-р Н. Темелкова коментира значението на щитовидната жлеза за хормоналния баланс, възникването на диабетна невропатия и ретинопатия, появата на остеопороза и подагра отново като резултат от изброените причини.
Обстойно разсъждавахме и върху значението и ролята на изследванията, контрола, превенцията, начина на живот. Точната диагноза и определяне стадия на болестта са от изключително значение за контролирането на диабета. Поддържането на нормални стойности на кръвната захар се постига в зависимост от типа диабет и не винаги това е терапия единствено с инсулин. Впрочем в студиото на здравното предаване подчертахме една нова тенденция сред фирмите-производителки на антидиабетни препарати. Фармаиндустрията вече се насочва към създаването на лекарства срещу затлъстяване и борба с метаболитния синдром, които са в основата на болестите на обмяната.
И като заключение нашият гост д-р Наталия Темелкова отново призова за нормалност в житейски и философски план, за движение и контрол на кръвната захар, включително и чрез изследване на т.нар. гликиран хемоглобин.
В седмичното издание на програма "Христо Ботев", посветено на здравето, отдадохме и почит към проф. Владимир Пилософ, напуснал семейството от наши приятели и сътрудници.
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg